Kopacz: do Polski nie trafiły zakażone E.coli nasiona z Egiptu

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła w środę (6 lipca) w Sopocie, że do Polski nie trafiły zakażone bakterią E.coli nasiona z Egiptu. Powołała się na Dyrekcję Generalną ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej.

Epidemia wywołana bakterią E.coli była jednym z tematów zakończonego 6 lipca w Sopocie dwudniowego nieformalnego posiedzenia ministrów zdrowia państw UE, z udziałem wysokich rangą przedstawicieli Komisji Europejskiej. Kopacz podkreśliła, że do Polski nie dotarły zakażone nasiona. - Pytałam o to i taką otrzymałam odpowiedź - dodała.

Dyrektor Generalna Dyrekcji ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej Paola Testori Coggi zapewniła, że Unia Europejska ma całkowitą kontrolę nad epidemią wywołaną przez bakterię E.coli. - Wiemy, jakie były źródła zakażenia, tzn. importowane nasiona do kiełkowania z Egiptu, które zostały wycofane z rynku i na trzy miesiące został zawieszony ich import - powiedziała.

Poinformowała, że wobec nasion przeznaczonych do spożycia będą stosowane odpowiednie zasady higieniczne. Powiedziała, że podczas spotkania w Sopocie wszyscy ministrowie zgodzili się z tym, że w przypadku takiego kryzysu tylko odpowiedź europejska jest odpowiedzią właściwą, bo każdy tego rodzaju kryzys ze względu na globalizację wykracza poza granice.

Coggi poinformowała, że europejskie organy bezpieczeństwa żywnościowego zostały poproszone o dokonanie oceny ryzyka, czy trzeba wprowadzić w formie przepisów prawnych specjalne rozwiązania obejmujące nasiona służące do kiełkowania.

Podczas spotkania ministrowie zastanawiali się, jak można zapobiec takim sytuacjom. - Podkreślaliśmy udoskonalenie tzw. systemu wczesnego ostrzegania, bo wiele było zastrzeżeń, gdy pojawiły się pierwsze przypadki zakażenia bakterią E.coli - dodała Ewa Kopacz. - Wiemy również, że każdemu z państw UE taka historia może się przytrafić; na to nie mamy żadnego wpływu - zaznaczyła.

Według Kopacz problem polega na tym, że takie państwo nie może zostać samo w takich sytuacjach. Zaznaczyła, że ministrowie zdrowia podczas posiedzenia w Sopocie zgłosili gotowość do niesienia każdej pomocy krajom dotkniętym kryzysem.

W Europie i Ameryce Północnej odnotowano już ponad 4,1 tys. przypadków zakażeń bakterią E.coli. Jedno z ognisk epidemii znajdowało się w północnych Niemczech, a drugie w pobliżu Bordeaux w południowo-zachodniej Francji. W następstwie zakażenia EHEC oraz wystąpienia zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS) zmarło około 50 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH