Koordynator ds. przeszczepów: w Polsce wolontariusz, w Hiszpanii menedżer...

W połowie lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zamiarze przeznaczenia 1,8 mln zł z rezerwy budżetowej na wynagrodzenia dla koordynatorów przeszczepów w szpitalach. Wciąż jednak nie wiadomo, między jakie ośrodki zostaną rozdysponowane pieniądze, na jakich zasadach będą wypłacane i o jakie kwoty chodzi. Pewne jest natomiast, że nie rozwiążą one wszystkich problemów, z jakimi mają do czynienia koordynatorzy.

Wiele musi zmienić się także w podejściu dyrektorów szpitali i środowiska lekarskiego.

Koordynatorów przeszczepów zatrudnionych przez szpitale jest niewielu. Najczęściej są to lekarze i pielęgniarki, którzy wspomnianą funkcję realizują w ramach połowy lub ćwierć etatu. Osób, które mają przygotowanie fachowe, jest co najmniej dwieście, jeśli brać pod uwagę absolwentów Podyplomowych Studiów Koordynatorów Przeszczepiania Narządów, prowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny od wiosny 2007 r. Maksymalna liczba uczestników jednego kursu to 30 osób, kandydaci muszą mieć przy tym wykształcenie wyższe na kierunkach medycznych. Znaczna część zajęć to warsztaty i zajęcia interaktywne.

Była tylko funkcja, będzie umowa i wynagrodzenie
– Zainteresowanie jest spore. Mamy ok. 70 zgłoszeń na każde studia – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Jarosław Czerwiński, dyrektor medyczny Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji „Poltransplant”.

Jak podkreśla, koordynator transplantacyjny to osoba kluczowa dla pozyskiwania narządów: powinien być pracownikiem szpitala, który działa na rzecz przestrzeni transplantacyjnej.

– Do tej pory wiele osób pełniło i pełni tę funkcję bez nazywania jej i umieszczania w strukturach placówki. Mamy nadzieję, że teraz powstanie realna szansa na osadzenie koordynatorów w szpitalach i będzie to poparte umową z pracodawcą oraz stosownym wynagrodzeniem – zaznacza dr Czerwiński.

Prof. Dariusz Patrzałek, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej i prezes Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transpaltacyjnych, zwraca uwagę, że używając określenia koordynatorzy transplantacji mówimy o koordynatorach pracujących w ośrodkach transplantacyjnych, a także regionalnych i krajowych.

– Jednak najczęściej mamy na myśli koordynatora pracującego w szpitalu, w którym dochodzi do pobrania narządów. I słusznie, bo jest to osoba bez której nic by się nie wydarzyło – mówi prof. Patrzałek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH