Konstancin-Jeziorna: po udarach rehabilitują ergoterapią Ergoterapia to metoda pozwalająca na ponowne nauczenie wykonywania codziennych czynności domowych przez osoby m.in. po udarach. Fot. Lux Med Tabita

W Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym Tabita w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą otwarta została nowatorska pracownia ergoterapii. Ergoterapia to metoda pozwalająca na ponowne nauczenie wykonywania codziennych czynności domowych przez osoby m.in. po udarach.

Projekt ma na celu rozwój nowoczesnych metod rehabilitacji neurologicznej i opieki długoterminowej nad osobami starszymi i niesamodzielnymi.

W ośrodku udostępniona zostanie pacjentom innowacyjna pracownia ergoterapii, która pozwoli zwiększyć możliwości motoryczne i samodzielność osobom niepełnosprawnym, po udarach mózgu i innych urazach mózgowo-naczyniowych. 

Jak zaznacza dr Mirosław Wróbel, członek zarządu ośrodka LUX MED Tabita, pracownia ergoterapii odtwarza wyposażenie standardowej kuchni, łazienki i sypialni, w której pacjenci wykonują czynności dnia codziennego tj.: podstawowe prace domowe, higienę osobistą, poruszanie się w przestrzeni domowej.

Dodaje: - Ćwicząc codzienne czynności w tak dobranym otoczeniu, zwiększamy sprawność i samodzielność pacjentów - poprzez usprawnienie ruchomości kończyn i naukę wykonywania konkretnych czynności, jak np. samodzielne ubieranie się czy przygotowanie posiłku.

Przygotowana pracownia ergoterapii odtwarza typowe mieszkanie, ale znajdują się tam też specjalne przyrządy przygotowane dla osób z niedowładem, czyli np. sztućce z nakładkami na rączkę, by dały się łatwiej utrzymać mniej sprawnymi rękoma. W łazience pod prysznicem zamontowano krzesło, a w umywalce uchwyt, by pacjent, który ma problemy z równowagą, mógł się w każdej chwili przytrzymać. W zaimprowizowanym mieszkaniu są też specjalnie skonstruowane nożyczki, żelazka i deski przytrzymujące chleb podczas krojenia. 

Ergoterapia jest nowoczesną formą rehabilitacji, która dzięki wykorzystaniu różnorodnych metod i materiałów, pozwala chorym i niepełnosprawnym na uzyskanie niezależności.

Poza ćwiczeniami ruchowymi i nauką wykonywania codziennych czynności w ergoterapii wykorzystuje się również zajęcia plastyczne, techniczne, a nawet rzemieślnicze. Terapia musi być procesem skoordynowanej opieki wielu specjalistów, takich jak: lekarze, rehabilitanci, psychologowie, neurologopedzi, dietetycy -  dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie znacznej poprawy stanu pacjenta zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.

Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia udar mózgu jest drugą, najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Średnio blisko połowa chorych, którzy przeżyją ostrą fazę udaru mózgu, nie jest w stanie samodzielnie wykonywać codziennych, podstawowych czynności. Pacjenci są wtedy całkowicie zależy od pomocy innych osób.

- Jedyną drogą odzyskania sprawności i powrotu do zdrowia jest niezwłoczne rozpoczęcie rehabilitacji neurologicznej, której jednym z ważnych elementów powinna być właśnie ergoterapia - zaznacza dr Wróbel.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH