Konkurs na akcje edukacyjne dotyczące HIV/AIDS

Organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i publiczne placówki ochrony zdrowia mogą do 1 sierpnia 2014 r. zgłaszać projekty akcji edukacyjnych nt. HIV/AIDS w ramach konkursu "Pozytywnie Otwarci". Laureaci otrzymają granty do 20 tys. zł na realizację swych projektów.

Konkurs organizowany jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji, aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. W tym roku odbywa się czwarta jego edycja.

Jak powiedział PAP koordynator programu "Pozytywnie Otwarci" Paweł Mierzejewski, świadomość w Polsce na temat HIV/AIDS jest wciąż zbyt mała. Problemem jest też niska liczba zdiagnozowanych przypadków zakażenia HIV. - Możemy spodziewać się, że liczba zakażonych osób może być dwukrotnie wyższa niż zarejestrowane przypadki. Warto zrobić test na obecność wirusa HIV, warto żyć bezpiecznie - podkreślił Mierzejewski.

Projekty akcji edukacyjnych w ramach konkursu "Pozytywnie Otwarci" można zgłaszać w jednym z czterech obszarów tematycznych: edukacja osób zakażonych wirusem HIV; edukacja w obszarze zakażeń HIV oraz promowanie odpowiedzialnego stylu życia wśród osób ze środowisk najczęściej podejmujących ryzykowne zachowania seksualne; edukacja i profilaktyka HIV/AIDS skierowana do osób niepełnosprawnych; edukacja skierowana do młodzieży: uczniów gimnazjów, szkół średnich i studentów.

Przystąpienie do konkursu odbywa się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej: www.pozytywnieotwarci.pl

Laureatów konkursu wybierze kapituła reprezentująca grono przedstawicieli środowisk społeczno-naukowych. Organizatorzy zapowiadają, że zasiądą w niej m.in.: prof. Anna Boroń-Kaczmarska (Śląski Uniwersytet Medyczny), prof. Andrzej Gładysz (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu), ks. Arkadiusz Nowak (Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej), prof. Antonina Ostrowska (Instytutu Filozofii i Socjologii PAN) i Maria Seweryn (aktorka).

Krajowe Centrum ds. AIDS podaje na swojej stronie internetowej, że od roku 1985 do końca lutego 2014 roku zakażonych wirusem HIV zostało w Polsce 17693 osób; 3075 zachorowało na AIDS, a 1252 chorych zmarło. Na koniec ubiegłego roku leczeniem objętych było około 7110 pacjentów, w tym 113 dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH