Konkurs Zdrowa Gmina po raz czwarty wspiera walkę o zdrowie

Już po raz czwarty Polska Unia Onkologii zaprasza przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego do udziału w Konkursie Zdrowa Gmina.

W tym roku po raz pierwszy szansę na 100 tys. zł mają gminy z terytorium całej Polski. Przed chętnymi jednostkami, które już od 26 kwietnia mogą zgłaszać swój udział w konkursie, organizatorzy stawiają wyzwanie zwiększenia zgłaszalności na badania przesiewowe w swoim regionie.

Konkurs Zdrowa Gmina realizowany jest w Polsce od 2009 r. Każdorazowo jego cel pozostaje niezmienny: zakłada pracę nad zwiększeniem liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych, tj. na: mammografię, cytologię i kolonoskopię.

Wszystkie promowane w konkursie procedury wykonywane są bezpłatnie w placówkach współpracujących z NFZ i Narodowym Programem Zwalczania Chorób Nowotworowych.

W roku uruchamiania pierwszej odsłony projektu, statystyki dla chorób nowotworowych były dość bezwzględne: w efekcie niskiej świadomość profilaktyki zdrowotnej w kraju 80 proc. Polaków trafiało do onkologa zbyt późno. Tylko niespełna jedna trzecia Polek korzystała z bezpłatnych badań cytologicznych. Także mammografia nie cieszyła się dużą popularnością.

Dzięki konsekwentnej edukacji i budowaniu świadomości znaczenia prewencji, objęcie populacji programem profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób nowotworowych wzrosło o 140 tys. przebadanych osób w stosunku do okresu przed prowadzeniem działań konkursowych. Rekordziści Konkursu poprawili swoje wyniki zgłaszalności do skryningu o 47 proc. w stosunku do wcześniejszych wartości.

Każda z gmin, która zgłosi się do udziału w projekcie poprzez formularz umieszczony na stronie www.konkurszdrowagmina.pl, deklaruje chęć promowania na swoim terenie bezpłatnych badań profilaktycznych.

Wspierając działalność wojewódzkich ośrodków koordynujących programy wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, gmina wpływa na statystyki zgłaszalności na badania onkologiczne. Może w tym celu wykorzystywać różne grupy jej sprzyjające (kluby sportowe, lokalne stowarzyszenia, miejscowe placówki zdrowia, itd.) lub działać samodzielnie np. szkoląc lekarzy rodzinnych, organizując wydarzenia prozdrowotne, czy prowadząc działalność dydaktyczną w lokalnych mediach.

Rodzaj zachęt stosowanych, by przekonać społeczność do badań, może być zupełnie dowolny i zależny od możliwości oraz pomysłowości lokalnych liderów projektu. Do oceny jury konkursu wliczane są statystyki z okresu 26 kwietnia - 31 października 2013 r. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH