Konieczna jest reorganizacja systemu opieki nad pacjentami z łuszczycą Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS

- System opieki zdrowotnej nad pacjentami z łuszczycą się nie sprawdził i należałoby przeprowadzić jego reorganizację. Pacjenci mają poczucie, że od lat ich sytuacja nie ulega poprawie, są rozgoryczeni, a nawet zrezygnowani - mówi Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS.

- Czy pacjenci zmagający się z łuszczycą i łuszczycowym zapaleniem stawów nadal pozostają bez odpowiedniej opieki? Jakie są podstawowe problemy związane z dostępnością pacjentów dermatologicznych i reumatologicznych do skutecznego i nowoczesnego leczenia?
Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS: - Łuszczyca i ŁZS są przewlekłymi, nieuleczalnymi, zapalnymi i - o czym należy pamiętać - niezakaźnymi chorobami, uwarunkowanymi genetycznie. W odniesieniu do obu chorób, na wszystkie problemy i ich konsekwencje w dostępie do szybkiej diagnostyki, adekwatnej i skutecznej terapii, należy patrzeć przez pryzmat trwania ich w wieloletniej perspektywie. Osoby chore zmagają się z nimi przez całe życie.

Nie godzą się na wyłączenie z pełnienia ról społecznych, zawodowych i osobistych. Ważne, żeby umożliwić pacjentom normalne, aktywne codzienne funkcjonowanie. Jest to istotne również z punktu widzenia społeczno-ekonomicznego. Koszty utraty produktywności, utraty pracy, jakości życia wobec kosztów leczenia są nieporównywalnie wyższe.

Kolejki do specjalistów, zbyt długie oczekiwanie na diagnozę i utrudniony dostęp do nowoczesnych terapii, często uniemożliwiają osiągnięcie sukcesu terapeutycznego, jakim jest uzyskanie remisji, a także poprawa jakości życia pacjentów.

Łuszczyca oraz łuszczycowe zapalenie stawów powinny być traktowane priorytetowo przez system służby zdrowia, a osiągalnym celem terapii winno być m.in. możliwe wyeliminowanie zmian skórnych, uzyskanie tzw. „efektu czystej skóry”. Brak dostępności do skutecznych i uznanych na świecie opcji terapeutycznych i leków biologicznych jest niemożliwy do zaakceptowania.

Równie istotny jest aspekt społeczno-zawodowy w życiu chorych. Pacjenci zmagają się często ze stygmatyzacją ze strony społeczeństwa, przy jednoczesnym poczuciu braku odpowiedniej opieki ze strony polskiego systemu służby zdrowia. Opowiem jedną z historii - pacjentka chorująca na ŁZS, mająca zmiany skórne spotkała się z sytuacją, w której została wyproszona z ośrodka rehabilitacyjnego, ponieważ właściciel obawiał się, że widoczna łuszczyca „wystraszy” inne osoby korzystające z usług tej placówki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH