Kongres ESMO: onkolodzy czują się wypaleni

Wypalenia zawodowego doświadcza ponad 40 proc. onkologów, zwłaszcza młodych. Zdaniem specjalistów niezbędne jest opracowanie metod, które pomogą radzić sobie z tym problemem.

O problemie wypalenia zawodowego mówiono na specjalnym sympozjum dla młodych onkologów na 35. Kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO), który zakończył się w Mediolanie.

Zespół wypalenia zawodowego objawia się wyczerpaniem emocjonalnym i depersonalizacją, tj. odczuwaniem zmian w sposobie myślenia lub poczuciem zmiany tożsamości.


Nie jest to wyłącznie osobisty problem lekarza, ponieważ wpływa negatywnie nie tylko na jakość jego życia, ale też na jego pracę i relacje z pacjentami powiedział dr Laurence Albiges z Instytutu Gustave'a Roussy'ego we Francji, który zaprezentował najnowsze wyniki badań dotyczących wypalenia zawodowego onkologów francuskich.

Prowadzący je naukowcy rozesłali anonimową ankietę do 340 młodych onkologów klinicznych, radiologów i hematologów. Zawierała  pytania mające m.in. pomóc w ocenie poziomu wypalenia zawodowego, źródeł stresu, a także stosunków panujących w pracy i możliwości uzyskania wsparcia. Ankiety wypełniło 204 młodych onkologów (60 proc.).

Jak wyliczyli naukowcy, wypalenie zawodowe, objawiające się nieprawidłowo wysokim poziomem wyczerpania emocjonalnego lub depersonalizacji dotyczyło 44 proc. badanych, u 18 proc. występowały obydwa objawy, a 20 proc. zażywało leki przeciwlękowe lub nasenne, by radzić sobie z wypaleniem.

Poziom wypalenia nie różnił się znacznie między trzema specjalizacjami, ale był wyższy wśród lekarzy, którzy nie czuli się doceniani i wynagradzani adekwatnie do pracy. Towarzyszyły mu gorsze oceny własnego stanu zdrowia i chęć porzucenia zawodu lekarza lub zmiany specjalizacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH