Konferencja o AIDS: obrzezanie zmniejsza ryzyko zarażenia HIV

Obrzezani mężczyźni, uświadomieni na temat ryzyka związanego z HIV, częściej decydują się na bezpieczny seks - wynika z badań naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Illinois.

Badanie - przedstawione na światowej konferencji nt. AIDS w poniedziałek (21 lipca) w Melbourne - obala hipotezę wysnuwaną przez niektórych ekspertów, którzy obawiali się, że obrzezani mężczyźni, przekonani o swojej odporności na HIV, mogą mieć większą skłonność do ryzykownych zachowań seksualnych.

W badaniu naukowców z Uniwersytetu Illinois w Chicago wzięło udział 3 tys. mężczyzn w wieku 18-35 lat mieszkających w prowincji Nyanza w Kenii. Otrzymali oni informacje na temat obrzezania, bezpiecznego seksu oraz wykrywania HIV. Połowa z nich zdecydowała się na zabieg. Wszyscy mężczyźni przez kolejne dwa lata co 6 miesięcy odpowiadali na pytania dotyczące ich życia seksualnego.

W obu grupach wzrosła aktywność seksualna, zwłaszcza wśród osób w wieku 18-24 lata. Ogółem zmalała jednak liczba ryzykowanych zachowań, takich jak korzystanie z płatnego seksu czy seksu z wieloma partnerkami. Mężczyźni zaczęli także częściej używać prezerwatyw.

Ponadto obrzezani mężczyźni uważali, że zmniejszyło się ryzyko zakażenia się przez nich wirusem HIV. Przed operacją 30 proc. uczestników badania zaliczało siebie samych do grupy wysokiego ryzyka, po zabiegu ta liczba spadła do 14 proc. Wśród nieobrzezanych odsetek ten spadł z 24 proc. na początku badania do 21 proc. na końcu.

Trzy inne przeprowadzone dotychczas badania potwierdziły, że u mężczyzn heteroseksualnych obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV nawet o 60 proc. Światowa Organizacja Zdrowia i agenda ONZ ds. AIDS - UNAIDS promuje w krajach Afryki Subsaharyjskiej dobrowolne poddawanie się zabiegowi jako kolejny, obok prezerwatywy, środek zapobiegający przenoszeniu się HIV.

20. międzynarodowa konferencja na temat AIDS rozpoczęła się w niedzielę w Melbourne. W tym roku bierze w niej udział ok. 12 tys. osób. Co dwa lata naukowcy, lekarze, politycy i działacze walczący z AIDS prezentują na takich spotkaniach najnowsze wyniki i kierunki badań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH