Koncert "Serce za serce" w 25. rocznicę pierwszego przeszczepu

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi po raz dziewiętnasty nagrodziła swoich darczyńców. Doroczna gala "Serce za serce" w Zabrzu odbyła się w 25. rocznicę pierwszego w Polsce przeszczepu serca.

5 listopada 1985 roku pierwszy przeszczep serca wykonał ówczesny kierownik zabrzańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii (obecnie Śląskie Centrum Chorób Serca) prof. Zbigniew Religa. Choć przeszczep był udany, 62-letni pacjent zmarł dwa miesiące później na sepsę. W 1991 roku Religa założył w Zabrzu Fundację Rozwoju Kardiochirurgii, obecnie noszącą jego imię.

Doroczne koncerty „Serce za serce" fundacja organizuje od początku swojego istnienia, aby uhonorować osoby, firmy i instytucje, które najhojniej wspierają postęp prac naukowo-badawczych.

Swoim darczyńcom fundacja przyznaje statuetki. W tym roku otrzymały je firmy: Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe Proinstal w Zabrzu, Rabat Pomorze w Pruszczu Gdańskim, Jeronimo Martins Dystrybucja w Kostrzynie, Vix Filtron w Gostyniu oraz Eco Clima-Mc Gregor w Zabrzu.

Podczas gali wręczono również wyróżnienia „Przyjaciel Fundacji" – dla wpierających ją na nieco mniejszą skalę – oraz przyznawane w uznaniu dorobku medale prof. Zbigniewa Religi. Te ostatnie otrzymali w tym roku: Śląski Uniwersytet Medyczny, wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska oraz kardiochirurg, przewodniczący rady naukowej zabrzańskiej fundacji prof. Marian Zembala, który był jednym z asystentów Religi przy pionierskiej operacji 25 lat temu.

W przyszłym roku zabrzańska Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii będzie obchodzić 20-lecie. Oprócz konferencji naukowych, koncertów, wydawnictw i happeningów planowany jest m.in. konkurs na anegdotę i wspomnienie o prof. Zbigniewie Relidze.

Fundacja zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem urządzeń i produktów służących ratowaniu ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce. Wyspecjalizowała się w pracach związanych z polskim sztucznym sercem, robotem kardiochirurgicznym i innowacyjnymi narzędziami chirurgicznymi, inżynierią tkankową wykorzystywaną w celach leczniczych oraz biologicznymi protezami zastawek serca do korekcji wrodzonych i nabytych wad serca u dzieci i dorosłych.

W ciągu 25 lat, jakie minęły od pierwszego polskiego przeszczepu serca, w Zabrzu wykonano operacje serca w krążeniu pozaustrojowym u prawie 28 tys. chorych. Transplantacje serca, pojedynczego płuca, obu płuc, serca i płuc oraz serca i nerek przeszło tam prawie 900 pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH