Poznanie dokładnej budowy własnego genotypu jest ukrytym marzeniem wielu ludzi. Taka wiedza pozwoliłaby na uniknięcie wielu chorób lub ich skuteczniejsze leczenie. Coś co jeszcze niedawno wydawało się czystą fantazją zapewne już za kilka lat stanie się faktem. Kalifornijska firma Complete Genomic, mająca swoją siedzibę w kalifornijskim mieście Mountain View, ogłosiła właśnie, że obniża cenę sekwencjonowania ludzkiego materiału genetycznego.

Postęp w genetyce jest ogromny. – Badania genetyczne w Stanach stają się coraz bardziej dostępne i tańsze. Za 15 lat, a może i szybciej, pacjent będzie otrzymywał płytę lub inny nośnik z informacjami o swoim genomie – prognozował w rozmowie z nami jeszcze latem 2007 prof. Eugeniusz Kucharz, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii. – Dzięki wiedzy mówiącej nam za co odpowiada konkretny gen możliwe będzie zastosowanie najlepiej działającego leku biologicznego „celującego” w konkretnie wybrany mechanizm choroby czy komórki odpowiedzialne za stan zapalny – prognozował profesor pytany o postęp w leczeniu chorób.

Jak dotąd osiągnięciom firmy Complete Genomics nie przyjrzeli się jeszcze niezależni eksperci, ale można sądzić, że informacja jest prawdziwa, a trzymanie jej naukowych szczegółów pod korcem wynika z konkurencji rynkowej. Complete Genomics proponuje bowiem technologię sekwencjonowania DNA, która jest o wiele tańsza w porównaniu do cen tych procedur obowiązujących dotychczas. W zeszłym roku inna kalifornijska firma, Applied Biosystems, podała, że odczytała pełen materiał genetyczny anonimowego Nigeryjczyka za 60 tys. dolarów. Complete Genomics twierdzi, że jest w stanie obniżyć tę kwotę dziesięciokrotnie.

Jak podaje Dziennik istnieje jednak ważne zastrzeżenie. Tego typu usługa może wymagać dodatkowych nakładów, bo poza sekwencjonowaniem genomu trzeba będzie również zapłacić specjaliście za zinterpretowanie wyników badania. Complete Genomics jest przekonana, że tylko w tym roku odczyta 1000 ludzkich genomów, a w przyszłym roku – nawet 20 tys.

Z doniesień jakie pojawiają się w prasie amerykańskiej wynika, że udostępnienie usługi klientom indywidualnym jest planowane na najbliższą wiosnę. Dotąd zbieranie informacji na temat genotypu ograniczało się do pojedynczych genów, które analizowano w przypadku podejrzenia zwiększonego ryzyka wystąpienia określonej choroby. Teraz, gdy cena badania spadła do relatywnie niedużej kwoty, istnieje ogromna szansa na zebranie znacznie większej ilości danych i wprowadzenie programów profilaktyki wielu chorób. Przedstawiciele firmy planują, że w roku 2009 będzie ona w stanie przeprowadzić 1000 sekwencjonowania DNA, zaś w ciągu kolejnego roku zwiększy swoje możliwości w tym zakresie dwudziestokrotnie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH