Komisja zdrowia: ostra krytyka projektu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym Planowane zmiany w organizacji ratownictwa medycznego cały czas budzą spore kontrowersje; FOT. Arch. RZ

Wtorkowe (9 stycznia) pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym przebiegło w błyskawicznym tempie. Miało charakter wyłącznie formalny. Komisja zdrowia chciała bowiem dać czas nowemu ministrowi na zapoznanie się z dokumentami.

Dalsze prace nad ustawą zostały skierowane do dziewięcioosobowej podkomisji, która przedstawi wyniki swoich prac najwcześniej za dwa tygodnie,

Jak argumentował Bartosz Arłukowicz, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, jedynie formalne rozpoczęcie dyskusji nad propozycją rządowej ustawy o PRM i skierowanie jej do podkomisji jest po to, aby dać czas nowemu ministrowi zdrowia na zapoznanie się z niezwykle obszernym projektem ustawy, zawierającym także propozycje szczegółowych rozporządzeń.

Propozycja przewodniczącego Arłukowicza została przychylnie przyjęta przez komisję. Po bardzo skrótowym przedstawieniu zagadnień, których dotyczy ustawa, została ona skierowana do prac w podkomisji.

Do pracy w podkomisji zostali powołani: Marek Hok, Rajmund Miller, Tomasz Latos, Krystyna Wróblewska, Anna Kwiecień, Anna Czech, Krzysztof Ostrowski, Paweł Skutecki, Radosław Lubczyk.

Jedyną osobą, która zabrała głos był prof. Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej (PTMR).

- Pragnę wyrazić zaskoczenie środowiska lekarzy medycyny ratunkowej faktem istnienia takiego projektu. PTMR, które współpracowało od kilkunastu lat z agendami rządowymi tworzącymi podstawy legislacji w zakresie medycyny ratunkowej jako ważnego działu w strukturach ochrony zdrowia (...) deklarowało i deklaruje gotowość do współpracy legislacyjnej przy tworzeniu nowoczesnego prawodawstwa w tym zakresie - zapewnił prof. Jakubaszko.

Jak zaznaczył środowisko lekarzy medycyny ratunkowej i PTMR wielokrotnie mówiło o potrzebie znowelizowania dotychczasowego prawodawstwa opartego na ustawach z lat 2001 i 2006, ale procedowany, będący w pierwszym czytaniu projekt ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, powstał bez uczestnictwa tego środowiska i bez jego wiedzy.

- Analizując przedstawiony do prac w komisji projekt ustawy stwierdzamy, że stanowi on kolejny krok prowadzący do destrukcji medycyny ratunkowej w naszym kraju. Podważa on w sposób jednoznaczny lekarski nadzór specjalistyczny w funkcjonowaniu ratownictwa medycznego, między innymi poprzez eliminację lekarzy specjalistów z jego struktur oraz agend rządowych na poziomie wojewódzkim - przekonywał.

- Jednocześnie pozostawienie w projekcie takich pojęć jak "lekarz systemu, jednostka organizacyjna szpitala wyspecjalizowana w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego" bez ich definicji zaciemnia obraz, kształt i sens funkcjonowania systemu medycyny ratunkowej - krytykował projekt prezes PTMR.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH