Komisja już wie, jak to się stało, że pacjentowi Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie usunięto zdrową nerkę zamiast chorej

Już niebawem dowiemy się dlaczego pacjentowi Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie usunięto zdrową nerkę zamiast tej, w której rozwinął się nowotwór. Zewnętrzna komisja, badająca okoliczności błędu medycznego, zakończyła już swoją pracę.

W środę (3 sierpnia) raport trafi na biurko pełniącego obowiązki dyrektora Centrum Onkologii w Warszawie, prof. Mariana Reinfussa, a najdalej za kilka dni wyniki prac komisji zostaną upublicznione - poinformował portal rynekzdrowia.pl nowopowołany na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora ds. lecznictwa, dr hab. Zbigniew Nowecki.

Komisja już wie

- Komisja zewnętrzna badająca przyczyny błędu, w której skład wchodzą, m.in. prof. Andrzej Borówka, prof. Wojciech Rowiński i prof. Krzysztof Bielecki, właśnie zakończyła prace i wiadomo już, na którym etapie doszło do pomyłki, której skutkiem było usunięcie nie tego organu, który powinien być usunięty - mówi doc. Nowecki.

Pacjent czuje się dobrze, ale…

Przyznaje również, że pacjent , któremu usunięto zdrową nerkę, czuje się dobrze i nie wymaga dializoterapii. Wyniki badań młodego mężczyzny z okolic Warszawy są bardzo dobre i znajdują się w górnej granicy normy.

Na razie pacjent przebywa w domu, jednak w niedzielę (7 sierpnia) trafi z powrotem na oddział. Nie będzie jednak dalej leczony w należącej do Centrum Onkologii klinice onkologicznej przy ul. Wawelskiej. Trafi na bardzo dobry oddział urologiczny. Tak zdecydowali prof. Rowiński i prof. Borówka, którzy w ramach prac wspomnianej  komisji odpowiedzialni byli za opracowanie, najlepszej dla pacjenta, metody jego dalszego leczenia.

Jak tłumaczy doc. Nowecki, pacjentowi zostanie usunięta część nerki z mniejszym marginesem bezpieczeństwa niż zakładano pierwotnie. - Będzie leczony na urologii, ponieważ oddział ten, gdyby zaistniała taka konieczność, umożliwia natychmiastowe poddanie chorego czasowej dializoterapii.

Transplantacja niewskazana

Lekarze nie wykluczają również przeprowadzenia transplantacji nerki. Dojdzie do niej wówczas, jeśli choroba nowotworowa nie będzie dawała o sobie znać, a chora nerka nie będzie spełniała skutecznie swojej roli. Przeszczep może być przeprowadzony po roku od obecnie planowanej operacji.

Na razie jednak lekarze nie myślą o przeszczepie. Transplantacja organu wymaga bowiem podawania leków immunosupresyjnych, które zapobiegłyby odrzuceniu przeszczepionej nerki. Dla pacjenta onkologicznego nie jest to korzystne.

Dymisje i odwołania

Przypomnijmy, że w poniedziałek (18 lipca) w Centrum Onkologii w Warszawie doszło do tragicznej w skutkach pomyłki. Operujący chirurg, który obecnie przebywa na urlopie, wyciął pacjentowi prawą, zdrową nerką zamiast lewej, zaatakowanej przez nowotwór. Pomyłkę wykryto w trakcie badania histopatologicznego usuniętego organu. Okazało się wówczas, że nie ma w nim komórek nowotworowych.

Następnego dnia po feralnym zdarzeniu ówczesny dyrektor instytutu prof. Maciej Krzakowski powołał pięcioosobową komisję, która miała za zadanie zbadać, na którym etapie doszło do tragicznej w skutkach pomyłki.

Bezpośredni po zaistniałym zdarzeniu w Instytucie doszło do zwolnień i odwołań. Stanowisko stracił m.in. dyrektor, prof. Maciej Krzakowski.

W ocenie wiceministra zdrowia odpowiedzialnego w resorcie m.in. za nadzór nad instytutami, Andrzeja Włodarczyka, zawiodły procedury, za które wprawdzie nie bezpośrednio, jednak odpowiedzialny jest dyrektor placówki, jako osoba zarządzająca.

Minister  poinformował także, że bezpośrednim powodem odwołania dyrektora, nie było to nieszczęśliwe zdarzenie ale pogarszająca się sytuacja ekonomiczna instytutu i brak konstruktywnych rozwiązań wyjścia z tej sytuacji.

Dymisję ze stanowiska ordynatora oddziału chirurgii przy ul. Wawelskiej, gdzie operowano chorego, złożył także dr Andrzej Cichocki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH