W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach lekarze pobrali do przeszczepu, za zgodą rodziny, wątrobę oraz nerki od zmarłego tragicznie dawcy. Narządy uratowały życie trzem osobom. Świętokrzyskie, obok Podkarpackiego, to region, w którym pobiera się najmniej organów do transplantacji.

- Niespełna miesiąc temu pobraliśmy narządy także na kierowanym przeze mnie oddziale, co w zestawieniu z dzisiejszą informacją może sugerować, że po długim, martwym okresie coś się w końcu ruszyło - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl dr Dariusz Węgrzyn, świętokrzyski konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Dodaje: - Jestem w trakcie organizowania dwóch spotkań poświęconych tej tematyce dla lekarzy z naszego województwa. Lament, że nie ma dawców, nic nie zmieni. Tym bardziej szkoda, że nie przyjął się dobrze rokujący projekt, który miał szansę zmienić sytuację.

Kilka lat temu dr Węgrzyn przekazał do siedemnastu oddziałów intensywnej terapii w regionie specjalnie opracowany program komputerowy, ukierunkowany na rozpoznawanie sepsy (odrzucenie pacjenta jako dawcy) oraz śmierci pnia mózgu. Monitorowane w ten sposób OIT-y przekazywały on-line dane, bez nadmiernego obciążenia tą dodatkową pracą: wypełnienie pól dotyczących jednej osoby zajmowało nie więcej niż 30 sekund. W ciągu półtora roku w województwie liczba pobrań narządów wzrosła do pięciu, można więc było mówić o wyraźnej poprawie statystyk. Zapał OIT-ów okazał się jednak „słomiany” i projekt został wkrótce zarzucony.


- Trzykrotnie pisałem w tej sprawie do trzech kolejnych ministrów zdrowia, jednak programem zainteresował się tylko Marek Balicki - przypomina dr Węgrzyn. - Zorganizował komisję, która oceniła go bardzo wysoko. Na tym się jednak skończyło. Powędrował więc na półkę. Uwagi nie poświęcił mu również Poltransplant. Nie ukrywam, że jestem rozgoryczony. Wygląda na to, że lepiej narzekać i siedzieć z założonymi rękami. A obowiązkiem lekarza jest przecież rozpoznawanie przypadków, w których zachodzi możliwość przeszczepu. Mentalność Polaków bardzo zmieniła się pod tym względem na korzyść, głównie dzięki publikacjom medialnym. Teraz odpowiedzialność ciąży głównie na lekarzach i systemie w ogóle.


Dariusz Węgrzyn podkreśla też, że region świętokrzyski jest jednym z dwóch województw w Polsce, które nie ma konsultanta do spraw transplantologii. On sam zajmuje się nią od dwudziestu lat. Instrumenty, jakimi dysponuje konsultant z dziedziny transplantologii, byłyby mu bardzo pomocne w pracy. Na razie jednak nic się nie zmieniło.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH