Kolejki do zabiegu usunięcia zaćmy - czy mogą być mniejsze?

Na zabieg usunięcia zaćmy w Polsce pacjenci muszą czekać średnio 2,5 roku, a miejscami nawet do 6 lat. Na wysokim poziomie utrzymuje się również koszt zabiegu refundowanego przez NFZ. - Prywatnie zabieg można wykonać nawet do 40 proc. taniej - przekonują eksperci Fundacji Watch Health Care.

Obecnie środki finansowe przeznaczane na refundację zabiegów w ramach NFZ, wystarczają na pokrycie zapotrzebowania zaledwie połowy oczekujących - twierdzą eksperci w oparcou o raport Central and Eastern European Society 
of Technology Assessment In Health Care (CEESTAHC) zrealizowany wraz z Fundacją Watch Health Care we wrześniu br.

Jedną kluczowych przyczyn tej sytuacji jest cena zabiegu. Koszt usunięcia zaćmy w porównaniu np. do Węgier jest w Polsce dwukrotnie wyższy, a tylko nieznacznie niższy w porównaniu do Wielkiej Brytanii 
i na zbliżonym poziomie jak w Niemczech.

Paradoksalnie, zabieg refundowany przez NFZ można wykonać taniej - miejscami nawet o 40 proc. - w polskich prywatnych klinikach. NFZ refunduje koszt jednego zabiegu do poziomu blisko 3 tys. złotych, w czasie, gdy niektóre prywatne kliniki wykonują go już za kwotę mniejszą niż 2 tys. złotych wynika z ustaleń ekspertów, na których powołuje się Fundacja Watch Health Care

- Gdyby NFZ obniżył wycenę świadczeń zaledwie o 5% i zwiększył liczbę zabiegów przeprowadzanych w trybie jednodniowym do 85%, oszczędności z tego tytułu wynosiłyby blisko 60 milionów złotych. To z kolei oznaczałoby możliwość przeprowadzenia ok. 21 tys. dodatkowych zabiegów rocznie - komentuje dr Krzysztof Łanda, założyciel Fundacji Watch Health Care.

Jak wynika z nadesłanej do mediów informacji prasowej, według szacunków firmy badawczej Sequence, w tej chwili przeprowadzenie zabiegu w prywatnej klinice okulistycznej jest realną alternatywą dla około 10 proc. pacjentów. Można wykonać go już w ciągu 2-4 tygodni od pierwszej wizyty u okulisty, po przeprowadzeniu niezbędnych badań np. krwi czy dostarczeniu opinii o ogólnym stanie zdrowia od prowadzącego pacjenta internisty.

Z raportu Sequence wynika, że w maju 2012 r. na zabieg usunięcia zaćmy 
w Polsce oczekiwało 368 tys. pacjentów. Jeżeli liczba wykonywanych rocznie operacji nie wzrośnie, Sequence prognozuje, że do roku 2020 kolejka powiększy się niemal trzykrotnie - do około 1 mln pacjentów. 

Zabieg usunięcia zaćmy najczęściej wykonuje się metodą emulsyfikacji, co oznacza, że trwa on kilka minut przy znieczuleniu miejscowym, więc przeważnie nie wymaga hospitalizacji - przekonują eksperci. W Polsce, zgodnie z przedstawionymi danymi, 
w latach 2010-2011 zdecydowana większość zabiegów - 84 proc. - przeprowadzona była w trybie hospitalizacji lub hospitalizacji planowej, natomiast tylko 16 proc. zabiegów wykonywanych było jako leczenie jednego dnia.

- Gdyby zbliżyć się do standardów europejskich i 90 proc. zabiegów przeprowadzić w trybie jednego dnia, oszczędności wyniosłyby 38 mln zł, co pozwoliłoby przeprowadzić dodatkowo  blisko 13 tys. zabiegów i tym samym skrócić czas oczekiwania - mówi prof. Zbigniew Zagórski, członek rady naukowej Fundacji WHC, specjalista w dziedzinie okulistyki prowadzący sieć prywatnych klinik chirurgii oka.

Czytaj też. Czas, by kolejki do operacji usunięcia zaćmy znacznie się skróciły

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH