Zdaniem Kolegium Lekarzy Rodzinnych krytyczny raport Naczelnej Izby Kontroli dotyczący m.in. oceny pracy POZ-ów

Zarząd KLR sformułował swoją odpowiedź na ustalenia raportu NIK w stanowisku wydanym 17 października podczas spotkania w Lublinie.

Według Zarządu KLR raport słusznie zauważa, że nie doszło do ograniczenia liczby porad specjalistycznych czy świadczeń szpitalnych. Nie stało się tak, choć w chwili wprowadzania nowych rozwiązań w systemie opieki nad chorym w POZ twierdzono, że lekarz rodzinny ma być „strażnikiem bramy” systemu ochrony zdrowia. Interweniując dostecznie wcześnie i znając predyspozycje swych pacjentów do zachorowań oraz prowadząc edukację lekarz rodzinny miał uchronić system przed ponoszeniem rosnących kosztów hospitalizacji i specjalistycznego leczenia. Ta nadzieje się nie spełniły.

M. in. dlatego - co też podkreśla raport NIK i z czym zgadza się KLR - że nie istnieje wymiana informacji pomiędzy lekarzami rodzinnymi a specjalistami, a lekarz rodziny jest praktycznie pozbawiony możliwości koordynowania opieki nad pacjentem.

Kolegium po raz kolejny zgłasza potrzebę reorganizacji systemu oferując szereg opracowań z propozycji zmian, przesłanych w przeszłości do członków rządu i parlamentu.

Szczegóły stanowiska Kolegium Lekarzy Rodzinnych na stronie:

http://www.klrwp.pl/main_sl.html  i dalej po wejściu do archiwum Serwisu Leonardo - serwis nr 8(97)/2008 z dnia 22.10.2008 r.

Warto przeczytać w archiwum Rynku Zdrowia (tekst z lipca 2006 r.):

http://www.rynekzdrowia.pl/Rynek-Zdrowia/archiwum,Komu-jest-potrzebna-ich-ciezka-praca,1068,2006,7.html

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH