Kolegium Lekarzy Rodzinnych o kontraktowaniu POZ na 2011 rok

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce jest zaniepokojone proponowanymi przez NFZ warunkami kontraktowania świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej na przyszły rok.

Zarząd główny Kolegium wyraził „zaniepokojenie treścią zarządzenia prezesa NFZ ws. warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej. Zarządzenie to – według Kolegium – nie uwzględnia żadnej z uwag zgłoszonych przez środowisko. – Całkowite pominięcie sugestii lekarzy rodzinnych budzi uzasadnione obawy o dalsze prawidłowe funkcjonowanie POZ – głosi komunikat KLRwP.

Organizacja podkreśla, że „jako największe towarzystwo naukowe zrzeszające lekarzy zajmujących się podstawową opieką zdrowotną oczekuje zmiany opublikowanego zarządzenia". Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce istnieje od 1992 roku. Zrzesza, według własnych szacunków, około 4,5 tys. lekarzy rodzinnych.

Stanowisko Kolegium zostało przekazane prezesowi NFZ Jackowi Paszkiewiczowi. Otrzymała je także minister zdrowia Ewa Kopacz i prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

9 grudnia rozmowy z NFZ ws. kontraktowania świadczeń zerwała Federacja Porozumienie Zielonogórskie, do której należą świadczeniodawcy z prawie wszystkich województw – ponad 14 tys. lekarzy; wyjątkiem jest zachodniopomorskie. Porozumienie zapowiada że nie podpisze kontraktów na obecnych warunkach.

PZ chce wzrostu o 72 groszy stawki kapitacyjnej (środków wypłacanych przez NFZ za udzielenie porady lekarskiej pacjentowi) za świadczenie wykonane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie wynosi ona 8 zł. 

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski podkreślał, że w zarządzeniu prezesa NFZ, wydanym 1 grudnia, zwiększono obowiązki lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ale nie zwiększono finansowania świadczeń.  NFZ nie zgadza się z zarzutami lekarzy.

Zgodnie z zarządzeniem, od stycznia 2011 roku lekarze POZ będą też przekazywać bardziej szczegółowe dane dotyczące niektórych świadczeń zdrowotnych. Do tej pory były to dane zbiorcze, teraz mają zawierać szczegółowe dane dotyczące niektórych grup pacjentów – dzieci i młodzieży. Dane będą dotyczyły m.in. liczby wizyt domowych lekarzy i pielęgniarek oraz obowiązkowych szczepień.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH