Nie ma zgody wśród lekarzy co do tego, kto powinien być poddawany badaniom wykrywającym mutacje sprzyjające rozwojowi nowotworu.

Tylko od 5 do 10 proc. nowotworów złośliwych ma silne uwarunkowania dziedziczne. W 90-95 proc. przypadków rak jest jednak wypadkową czynników genetycznych i środowiskowych – uważają niektórzy naukowcy i zastanawiają się, czy nie należałoby ograniczyć grupę osób poddawanych testom genetycznym oceniającym predyspozycje do nowotworu.

Specjaliści z Poradni Genetycznej Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie uważają, że nowotwory złośliwe o silnym podłożu genetycznym występują niezwykle rzadko, tak więc testy genetyczne, które mają oceniać dziedziczne ryzyko nowotworu, powinny być zarezerwowane dla tych osób, u których prawdopodobieństwo wykrycia mutacji jest wysokie, albo dla pacjentów cierpiących na więcej niż jeden typ nowotworu, np. raka piersi i jajnika. Kandydatami do testów są rodziny dotknięte danym typem raka od kilku pokoleń oraz osoby, które zachorowały na raka przed 40. rokiem życia.

Z takim stanowiskiem nie zgadza się prof. Jan Lubiński, kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, twórca polskiej sieci onkologicznych poradni genetycznych. Uważa on, że testy genetyczne stosuje się w Polsce zdecydowanie za rzadko. Wiele danych wskazuje bowiem na to, że mutacje wysokiego ryzyka, które zmieniają sposób leczenia pacjenta, w połowie przypadków występują bez wcześniejszych zachorowań na nowotwory w rodzinie.

Jako przykład prof. Lubiński podaje przekazany przez ojca gen BRCA1, związany z dużym ryzykiem raka piersi i jajnika, który może się ujawnić dopiero u córki. U nosicielek mutacji genu BRCA1 ryzyko zachorowania na raka piersi sięga aż 80 proc. Ten sam gen podwyższa do 40 proc. szanse na nowotwór jajnika.

W opinii specjalistów są dwie drogi zapobiegania nowotworom dziedzicznym: albo identyfikuje się nosicieli wadliwej mutacji i robi im badanie co trzy-sześć miesięcy (by odpowiednio wcześnie wykryć pierwsze symptomy raka), albo – profilaktycznie, czyli usuwając zagrożone nowotworem narządy, takie jak tarczyca, jelito grube czy sutek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH