Koalicja RSM o profilaktyce raka szyjki macicy: umieralność można zmniejszyć o połowę

W środę (8 lutego) do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza trafiły "Rekomendacje kompleksowych zmian w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce" autorstwa Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Koalicja RSM ocenia, że ich wdrożenie umożliwi zmniejszenie do 2020 r. umieralności z powodu tej choroby o połowę (z 1800 do 900 rocznie) i znacznie ograniczy zachorowalność.

Prof. Ryszard Poręba, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i przewodniczący Rady Programowej Koalicji RSM podkreśla, że potrzeba stworzenia programu walki z rakiem wynika z fatalnych polskich wskaźników.

- Każdego roku w Polsce wykrywa się 3,5 tys. przypadków raka szyjki macicy, nie wspominając o stanach przedrakowych - mówi prof. Poręba. I dodaje, że chociaż program profilaktyki raka szyjki macicy działa od sześciu lat, wskaźniki nie poprawiają się.

Prof. Poręba wskazuje, że obowiązujący w Polsce system profilaktyki RSM opiera się na dwóch filarach: edukacji i cytologii. Oba te działania skierowane są do kobiet w wieku 25-59 lat. Tymczasem, aby program zakończył się sukcesem, działania profilaktyczne należy kierować także do nastolatek w celu wypracowania u nich nawyków dbania o zdrowie. Tym bardziej, że zdarzają się zachorowania na raka szyjki macicy także w wieku 15-24 lat.

Koalicja podkreśla, że efektywna walka z rakiem szyjki macicy możliwa będzie tylko wtedy, gdy zostaną wprowadzone kompleksowe rozwiązania obejmujące pełną populację dziewcząt od 12. roku życia. Dlatego swój program opiera na trzech filarach: cytologii, szczepieniach i edukacji, przy czym działania te mają zostać przypisanych do określonej grupy wiekowej.

I tak: dziewczęta w wieku 12 lat powinny zostać objęte populacyjnym programem szczepień HPV. Kobiety w wieku 25-59 lat - optymalizowanym Populacyjnym Programem Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Trzecią grupę mają stanowić dziewczęta i kobiety w wieku 13-24 lata, do których należy kierować wzmożone działania edukacyjne, dotyczące konieczności wykonywania badań cytologicznych co trzy lata po ukończeniu 25. roku życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH