Klinika z Poznania światowym pionierem transmisji operacji krtani i szyi Model krtani. Fot. archiwum

Cykl internetowych transmisji operacji krtani i szyi wykonywanych w ośmiu europejskich szpitalach organizuje Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Mają to być pierwsze takie prezentacje na świecie.

Klinika od sześciu lat transmituje w internecie wykonywane u siebie operacje onkologiczne i otologiczne. W ich trakcie zoperowanych zostało kilkudziesięciu pacjentów.

Poznański ośrodek jest pomysłodawcą i głównym organizatorem zaplanowanej na początek grudnia I Europejskiej Sesji Internetowej "Chirurgia Laryngologiczna Live".

W ramach tego przedsięwzięcia, w internecie transmitowane będą operacje krtani i szyi, wykonywane w ośmiu europejskich szpitalach. Ich przebieg będzie na bieżąco omawiany przez moderatorów - goszczących w Poznaniu ekspertów z całej Europy.

Jak powiedział PAP szef poznańskiej kliniki, prof. Witold Szyfter, po raz pierwszy w historii, polski ośrodek podjął się koordynowania takiego przedsięwzięcia. W sesji uczestniczyć będą dwie kliniki z Barcelony, kliniki z francuskiej Marsylii, z Genui we Włoszech, niemieckiego Essen, z Luksemburga, z Leiden w Holandii, oraz z Poznania.

Organizatorzy spodziewają się udziału kilkunastotysięcznej widowni medycznej z całego świata. Udział w transmisji jest bezpłatny.

- Do tej pory nasza klinika aktywnie uczestniczyła w ok. 20 sesjach live chirurgii usznej, ale pokazów operacji krtani i szyi nikt dotąd nie robił. To wynikało z aktywności specjalistów chirurgii usznej. Wśród nich przed laty znaleźli się pasjonaci nowoczesnych technologii, którzy zapoczątkowali takie pokazy. My zaproponowaliśmy Europejskiemu Towarzystwu Laryngologicznemu przygotowanie podobnych pokazów w zakresie operacji krtani i szyi - powiedział PAP Szyfter.

Europejskie kliniki biorące udział w sesji pokażą w sumie 16 operacji. - Dzięki nim, lekarze z całego świata będą mogli poznać różne techniki operacyjne. Alternatywą dla takich pokazów są bardzo kosztowne kursy. W przypadku sesji live, lekarze mogą poszerzać swoją wiedzę, siedząc przed laptopem we własnej dyżurce lekarskiej - powiedział prof. Szyfter.

Jak dodał, tego typu transmisje są bardzo cenione przez lekarzy z takich krajów, jak Indie, Iran, Syria, Pakistan czy Chiny.

- Z Poznania transmitowana będzie operacja raka krtani, wykonywana przy pomocy częściowego usunięcia krtani od zewnątrz. Podczas sesji pokazywane będą nie tylko operacje nowotworów. To będzie również bardzo szeroka patologia niezłośliwa: różnego rodzaju operacje fonochirurgiczne, szczególnie ważne dla osób posługujących się głosem zawodowo - wyjaśnił prof. Szyfter.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH