Samorządowcy i naukowcy z Kielc podpisali list intencyjny w sprawie projektu walki z nowotworami. Ma on doprowadzić do zmniejszenia liczby zachorowań w województwie świętokrzyskim.

Znaczna część chorób nowotworowych spowodowana jest złymi nawykami żywieniowymi oraz zanieczyszczonym środowiskiem. Dlatego prezydent Kielc chce promować sklepy i restauracje ze zdrową żywnością, które mogłyby płacić mniejsze podatki. Miasto będzie chciało zachęcić jak najwięcej osób do badań profilaktycznych, w tym do kolonoskopii, która w Stanach Zjednoczonych jest badaniem obowiązkowym przed ubezpieczeniem się na życie po pięćdziesiątce.

Pomoc obiecał kielecki świat naukowy.

- Mamy potencjał, bazę, doświadczenie i plany rozwojowe - wylicza prof. Jacek Semaniak, prorektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Uczelnia od lat współpracuje ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Mamy jedną z najlepszych radioterapii w kraju, wszystko dzięki współpracy naszych lekarzy i fizyków z tej uczelni - zaznacza Stanisław Góźdź, dyrektor placówki.

Prorektor Semaniak dodaje, że uczelnia jest przygotowana do prowadzenia badań nad rakiem. Takie prace odbywają się na dwóch Wydziałach: Matematyczno-Przyrodniczym oraz Nauk o Zdrowiu. Uczelnia na ten cel pozyskuje pieniądze z unijnych środków. Podobne badania odbywają się również na drugiej kieleckiej uczelni, Politechnice Świętokrzyskiej. Rektor Adamczak wylicza, że jego pracownicy prowadzą m.in. badania nad wpływem telefonów komórkowych na zdrowie.

- Najprawdopodobniej będziemy jedynym w kraju województwem realizującym taki projekt walki z rakiem - podkreśla prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

Jeśli chodzi o liczbę zachorowań na nowotwory, z roku na rok jest coraz gorzej. Co tydzień stu pacjentów Świętokrzyskiego Centrum Onkologii dowiaduje się, że ma raka. W ciągu czterech lat liczba pacjentów w całym regionie wzrosła o prawie 80 proc. Prognozy są jeszcze bardziej niepokojące, do 2020 zachoruje o 300 proc. więcej osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH