Kielce: przy Klinice Neonatologii powstało stowarzyszenie na rzecz wcześniaków Na zdjęciu: prezes Stowarzyszenia Ewa Zajączkowska (po lewej), wiceprezes Stowarzyszenia dr Grażyna Pazera oraz Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Fot. Materiały prasowe

Stowarzyszenie na rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich utworzone na bazie Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zrzesza: lekarzy, pielęgniarki, położne i rodziców dzieci, które urodziły się przedwcześnie.

Jak podaje dr Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii WSzZ, wiceprezes Stowarzyszenia, organizacja chce zwrócić uwagę, że potrzebna jest wrażliwość i solidarność społeczna dla dzieci i rodziców dzieci, które urodziły się przed terminem porodu, aby pomóc im w rozwiązaniu problemów związanych z przedwczesnym porodem.

- Noworodek urodzony o czasie potrzebuje mamy i taty, a maluszek, który przyszedł na świat przedwcześnie, w pierwszym etapie, potrzebuje personelu medycznego, a potem wrażliwych ludzi, społeczeństwa, które pomoże mu wyrównać rozwój do rozwoju dzieci urodzonych we właściwym terminie - mówi dr Pazera.

Lekarz podkreśla, że organizacja ma działać na rzecz rozwoju neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, ale i w innych placówkach w regionie. 

- Do stowarzyszenia zapraszamy wszystkie osoby, które bezpośrednio dotknął problem wcześniactwa: zarówno personel medyczny, który wie jak pomóc wcześniakom, albo chce podnieść swoje kwalifikacje, ale również - przede wszystkim - rodziców dzieci, które urodziły się przedwcześnie - podkreśla Ewa Zajączkowska, prezes Stowarzyszenia na rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich, mama wcześniaka.

- Każdy rodzic jest dla nas cenny, bo każdy rodzic to inna historia: jak dziecko się wyprowadza z wcześniactwa, albo jak żyje się z jego konsekwencjami - kontynuuje.

Cele jakie stawiają przed sobą członkowie stowarzyszenia to: propagowanie wiedzy o wcześniactwie, wspieranie rodziców, szkolenie personelu medycznego, ale i działalność charytatywna, która ma zaowocować zakupem wyposażenia dla oddziałów neonatologicznych i aparatury medycznej dla rodzin wcześniaków.

Stowarzyszenie, wspólnie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach organizuje IV Zjazd Wcześniaków Świętokrzyskich, który odbędzie się 10 czerwca w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Chęcin. Zaproszenie na wydarzenie otrzyma kilkaset rodzin z województwa świętokrzyskiego. Impreza będzie miała charakter otwarty.

- Zapraszamy wszystkich, którzy są zainteresowani tą tematyka - podkreśla Grażyna Pazera.

Ze stowarzyszeniem można kontaktować się za pomocą grupy facebookowej Wcześniaki z Kielc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH