Kielce: promocja mammografii nie wystarczy - musi być jeszcze baza...

Kobiety z województwa świętokrzyskiego najrzadziej w kraju wykonują mammografię. W programie wczesnego wykrywania raka piersi wzięło tu udział zaledwie 28,68 proc. pań w wieku 50-69 lat.

Przyczyną niskiej zgłaszalności mogą być niedociągnięcia w zakresie promocji badań mammograficznych, leżące po stronie Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego działającego przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach - infomuje Gazeta Wyborcza.

- Jesteśmy województwem rolniczym. Kobiety nie chcą jeździć na badania, choćby dlatego, że mają do pokonania znaczne odległości, a publiczny transport na terenach wiejskich pozostawia wiele do życzenia. Jeśli już się decydują, to do dyspozycji mają zaledwie 5 placówek stacjonarnych wykonujących mammografię. Jest wprawdzie mammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, a od br. dwa mammobusy prywatnych firm, ale to wszystko za mało - mówi portalowi rynekzdrowia.pl. dr Arkadiusz Chil, kierownik kieleckiego WOK. 

I dodaje, że w innych województwach do dyspozycji kobiet jest po kilkadziesiąt placówek stacjonarnych i po kilkanaście mammobusów. Dopiero po stworzeniu odpowiedniej bazy w regionie świętokrzyskim będzie szansa, by zgłaszalność była na poziomie 70 proc.

- Niebawem zostaną wysłane imienne zaproszenia na badania. Z doświadczenia wiemy, że wtedy zgłaszalność znacznie wzrasta - zauważa Chil.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH