Kielce: poród rodzinny za opłatą; czy prawo na to zezwala?

Dwie największe porodówki w regionie świętokrzyskim, każą sobie płacić za poród rodzinny. - To niezgodne z prawem – skarżą się pacjentki, a interwencję zapowiadają rzecznik praw pacjenta i Fundacja "Rodzić po ludzku".

Od kwietnia 2011 r. obowiązują nowe standardy dotyczące opieki okołoporodowej: ciężarne są chronione przed praktykami szpitalnymi, na które nie wyrażają zgody, m.in. nacinaniem krocza i podawaniem oksytocyny. Przyszły ojciec może towarzyszyć przy porodzie i nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat.

Jednak w Szpitalu Kieleckim św. Aleksandra Sp.z.o.o, największej porodówce w regionie, jeśli kobieta chce rodzić razem z mężem, musi najpierw ukończyć szkołę rodzenia. I zapłacić za nią 369 zł. Zdaniem dyrekcji, takie rozwiązanie gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa przy porodzie - podaje Gazeta Wyborcza.

Za poród rodzinny zapłacić trzeba także w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. Stawka wynosi ok. 200 zł. Dyrekcja szpitala zaznacza, że zawsze tak było. Przyznaje jednak, że jeśli przepisy zabraniają pobierania opłat, szpital jest gotowy to zmienić.

Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku" podkreśla, że ustawa bardzo jasno precyzuje tę kwestię i żadne uregulowania szpitala nie mogą ograniczać pacjentce prawa do obecności osoby towarzyszącej. Nie ma też potrzeby kończenia szkoły rodzenia.

Odpłatne porody rodzinne, to nie jedyne formy niejednoznacznego interpretowania prawa. Najwięcej kontrowersji wzbudza fakt pobierania przez szpitale opłat za znieczulenie.

Szpital Ginekologiczno-Położniczego im. Św. Rodziny w Warszawie za znieczulenie zewnątrzoponowe na życzenie każe płacić 700 zł, tłumacząc się tym, że świadczenia związane z porodem są niedoszacowane i nie pokrywają kosztów znieczulenia. Dlatego lecznice albo pobierają opłaty za znieczulenie na życzenie rodzącej, albo odmawiają jego podania.  

Resort zdrowia i NFZ zwracają uwagę, że każda pacjentka ma prawo do finansowanego ze środków publicznych znieczulenia do porodu, o ile istnieją wskazania medyczne do jego zastosowania.

Więcej: http://kielce.gazeta.pl/kielce

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH