Kielce: obradował Zjazd Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich Prof. Stanisław Głuszek. Fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

W Kielcach obradowała czołówka chirurgów z kraju, a także goście z Europy i Ameryki Północnej. W sympozjum pod hasłem ”25 lat Wideochirurgii w Polsce”, które połączone jest z XIX Zjazdem Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich bierze udział prawie 300 lekarzy i pielęgniarek.

Obok chirurgów ogólnych i onkologicznych z całej Polski, w sympozjum uczestniczyli specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Czech i grupa lekarzy z Ukrainy.

XIX Zjazd Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich zakończył się w sobotę, 22 października. W czwartek, pierwszego dnia sympozjum, Honorowe Członkostwo Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich otrzymali profesorowie: Stanisław Głuszek, Wiesław Tarnowski i Krzysztof Paśnik.

Kielce wybrano już po raz trzeci jako miejsce Zjazdu Sekcji Wideochirurgii. Wcześniej świętowano tu 5 i 15-lecie wideochirurgii.

Prof. Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, prorektor do spraw medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego tłumacząc wybór Kielc wskazał, że ośrodki w województwie świętokrzyskim mają znaczne osiągnięcia w chirurgii małoinwazyjnej, zarówno w sensie klinicznym, jak i naukowym.

Wskazał, że odsetek chorych operowanych technikami małoinwazyjnymi systematycznie wzrasta.

- W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach niektóre z zabiegów wykonywana są wyłącznie laparoskopowo, tak jest m.in. w przypadku cholecystektomii, czyli operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego - powiedział.

Dodał, że techniki te stosuje się również powszechnie przy zabiegach antyreflukowych, czy połączenia przełykowo-żołądkowego. W przypadku operacji mięsaków przewodu pokarmowego około 50 procent zabiegów realizowanych jest metodami mininwazyjnymi, a na jelicie grubym w ten sposób wykonywane jest 10-15 procent operacji.

Prof. Grzegorz Wallner, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej, zauważył, że techniki małoinwazyjne, choć bardzo korzystne dla pacjenta, nie sprawdzają się w niektórych sytuacjach. - W stu procentach realizowana jest w ten sposób chirurgia pęcherzyka żółciowego, ale w przypadku takich narządów, jak trzustka, wątroba, jelito ten odsetek jest zmienny, jednakże proporcjonalny do liczby zabiegów wykonywanych w krajach zachodnich.

Zdaniem konsultanta, przygotowanie mentalne, czy możliwości fizjologiczne polskich chirurgów w żaden sposób nie odbiegają od tego co reprezentują lekarze na Zachodzie. Jedyną barierą mogą być względy ekonomiczne i mniejsza dostępnością do nowoczesnego sprzętu.

Z kolei dr hab. Zbigniew Lorenc z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu przypomniał, że rozwój wideochirurgii należy zawdzięczać entuzjastom, którzy 25 lat temu rozpoczęli trudną drogę, w czasach gdy brakowało sprzętu i należało przełamywać stereotypy związane z wprowadzaniem nowych technik operacyjnych.

Jego zdaniem dobrze wyszkolony chirurg powinien dysponować różnymi technikami operacyjnymi, wśród których metody laparoskopowe odgrywają olbrzymią rolę. Specjalista wskazał, że wszystkie nowości, w tym związane ze sprzętem, muszą być poparte dowodami naukowymi, która technika operacyjna jest lepsza w poszczególnych dziedzinach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH