Kielce: laryngektomowani tu najliczniej reprezentowani Ćwiczą głos zastępczy i komunikowanie się z otoczeniem. Fot. ŚCO

Działający przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii oddział Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych zrzesza najliczniejszą w Polsce grupę pacjentów po usunięciu krtani. Ćwiczą głos zastępczy i komunikowanie się z otoczeniem.

W stowarzyszeniu wybrano nowe władze na czteroletnią kadencję; przewodniczącym ponownie został Tadeusz Budziński.

Członkowie stowarzyszenia przyjęli plan działań na najbliższe cztery lata. Za najważniejsze uznali m.in. motywowanie osób po laryngektomii do podejmowania działań na rzecz swojego środowiska i aktywizację członków stowarzyszenia do szerzenia idei wsparcia chorych na oddziale, przekazywania wskazówek dla rodzin osób laryngektomowanych, podejmowanie w porozumieniu z Zarządem Głównym PTL działań na rzecz wyrównywania szans pacjentów laryngektomowanych w dostępie do finansowania rehabilitacji i do orzecznictwa o niepełnosprawności.

Nowym pomysłem jest zachęcenie chorych do wymiany usług w ramach tzw. banku czasu. - Nasi pacjenci reprezentują różne zawody, są wśród nich prawnicy, hydraulicy, budowlańcy. Chodzi o to, żeby spotkali się ci, którzy potrzebują pomocy w konkretnej dziedzinie z tymi, którzy mogą im tej pomocy udzielić. Marzy nam się też zintegrowanie środowiska, żeby samotni chorzy mieli z kim wyjść do kina, czy na spacer - tłumaczy Katarzyna Makowiecka, logopeda pracująca w poradni logopedycznej ŚCO.

Chorzy po usunięciu krtani wymagają kompleksowej rehabilitacji. Nie tylko chirurgicznej, logopedycznej i psychologicznej, ale także społecznej. Muszą odnaleźć się na nowo w społeczeństwie, nabrać pewności siebie. Dlatego tak ważne są dla nich spotkania integracyjne, wycieczki i turnusy rehabilitacyjne, gdzie ćwiczą głos zastępczy i komunikowanie się z otoczeniem - mówi logopeda.

Działający od 12 lat przy ŚCO rejonowy oddział Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych jest obecnie największym w Polsce. Zrzesza 98 aktywnych członków, zarówno pacjentów, jak i ich rodziny. W każdy poniedziałek o godz. 11.30 w świetlicy Kliniki Radioterapii ŚCO odbywają się bezpłatne zajęcia grupowe dla pacjentów po usunięciu krtani i ich bliskich. Kontakt z ŚOR PTL: tel. 41 36 74 652, ptl_kielce@interia.pl

W Świętokrzyskim notuje się rocznie ponad 80 zachorowań na raka krtani. W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO przeprowadza się w ciągu roku ponad 50 operacji całkowitego usunięcia krtani (tyle ile rocznie w całej Szwecji lub Austrii) wraz z jednoczesnym wszczepieniem protezy głosowej.

Klinika Otolaryngologii ŚCO jest jedynym w Polsce ośrodkiem, gdzie u wszystkich chorych wymagających radykalnej laryngektomii, standardowo i bezpłatnie implantuje się protezę głosową podczas tego samego zabiegu. Nauka głosu zastępczego trwa od kilku dni do trzech tygodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH