Kielce: laryngektomowani tu najliczniej reprezentowani Ćwiczą głos zastępczy i komunikowanie się z otoczeniem. Fot. ŚCO

Działający przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii oddział Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych zrzesza najliczniejszą w Polsce grupę pacjentów po usunięciu krtani. Ćwiczą głos zastępczy i komunikowanie się z otoczeniem.

W stowarzyszeniu wybrano nowe władze na czteroletnią kadencję; przewodniczącym ponownie został Tadeusz Budziński.

Członkowie stowarzyszenia przyjęli plan działań na najbliższe cztery lata. Za najważniejsze uznali m.in. motywowanie osób po laryngektomii do podejmowania działań na rzecz swojego środowiska i aktywizację członków stowarzyszenia do szerzenia idei wsparcia chorych na oddziale, przekazywania wskazówek dla rodzin osób laryngektomowanych, podejmowanie w porozumieniu z Zarządem Głównym PTL działań na rzecz wyrównywania szans pacjentów laryngektomowanych w dostępie do finansowania rehabilitacji i do orzecznictwa o niepełnosprawności.

Nowym pomysłem jest zachęcenie chorych do wymiany usług w ramach tzw. banku czasu. - Nasi pacjenci reprezentują różne zawody, są wśród nich prawnicy, hydraulicy, budowlańcy. Chodzi o to, żeby spotkali się ci, którzy potrzebują pomocy w konkretnej dziedzinie z tymi, którzy mogą im tej pomocy udzielić. Marzy nam się też zintegrowanie środowiska, żeby samotni chorzy mieli z kim wyjść do kina, czy na spacer - tłumaczy Katarzyna Makowiecka, logopeda pracująca w poradni logopedycznej ŚCO.

Chorzy po usunięciu krtani wymagają kompleksowej rehabilitacji. Nie tylko chirurgicznej, logopedycznej i psychologicznej, ale także społecznej. Muszą odnaleźć się na nowo w społeczeństwie, nabrać pewności siebie. Dlatego tak ważne są dla nich spotkania integracyjne, wycieczki i turnusy rehabilitacyjne, gdzie ćwiczą głos zastępczy i komunikowanie się z otoczeniem - mówi logopeda.

Działający od 12 lat przy ŚCO rejonowy oddział Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych jest obecnie największym w Polsce. Zrzesza 98 aktywnych członków, zarówno pacjentów, jak i ich rodziny. W każdy poniedziałek o godz. 11.30 w świetlicy Kliniki Radioterapii ŚCO odbywają się bezpłatne zajęcia grupowe dla pacjentów po usunięciu krtani i ich bliskich. Kontakt z ŚOR PTL: tel. 41 36 74 652, ptl_kielce@interia.pl

W Świętokrzyskim notuje się rocznie ponad 80 zachorowań na raka krtani. W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO przeprowadza się w ciągu roku ponad 50 operacji całkowitego usunięcia krtani (tyle ile rocznie w całej Szwecji lub Austrii) wraz z jednoczesnym wszczepieniem protezy głosowej.

Klinika Otolaryngologii ŚCO jest jedynym w Polsce ośrodkiem, gdzie u wszystkich chorych wymagających radykalnej laryngektomii, standardowo i bezpłatnie implantuje się protezę głosową podczas tego samego zabiegu. Nauka głosu zastępczego trwa od kilku dni do trzech tygodni.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH