Kielce: kardiolodzy z WSzZ operują coraz starszych pacjentów Najstarszy pacjent kardiochirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach miał 91 lat. Fot. Materiały prasowe

W Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach operowani są coraz starsi pacjenci. Normą są obecnie chorzy w wieku 70-75 lat, najstarszy miał 91 lat.

Chorzy w podeszłym wieku stanowią duże wyzwanie dla lekarzy i wymuszają na zespole operującym coraz częstsze wprowadzanie technik minimalizujących uraz operacyjny.

- W początkach mojej kariery, na początku lat dziewięćdziesiątych, średnia wieku operowanych chorych było to około 50 lat. Aktualnie normą jest pacjent w wieku 70 - 75 lat. Duży wpływ na przebieg pooperacyjny tych chorych ma wielkość urazu okołooperacyjnego. W związku z tym, mimo iż techniki mało inwazyjne podnoszą wymagania dla operującego kardiochirurga, staramy się stosować je u jak największej liczby pacjentów - mówi dr Edward Pietrzyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii WSzZ.

Najstarszy pacjent kardiochirurgii w Kielcach miał 91 lat.

Edward Pietrzyk tłumaczy, że dzięki technikom mało inwazyjnym, po operacji u chorych: występuje mniej problemów oddechowych, jest mniejsze krwawienie, maleje ryzyko infekcji i ogólnie obciążenie organizmu. To wszystko wpływa znacząco na skrócenie czasu pobytu na oddziale i szybszy powrót do zdrowia.

Kierownik kliniki zwraca uwagę, że nie jest możliwe zastosowanie technik mniej inwazyjnych u każdego pacjenta, ale stopniowo rozszerzane są wskazania do tego typu operacji.

- W chwili obecnej większość operacji wad aortalnych, coraz większą liczba zabiegów pomostowania tętnic wieńcowych (by-passy) jest przeprowadzana tą techniką - wylicza Edward Pietrzyk.

Dzięki zastosowaniu technik mało inwazyjnych, znacząca większość pacjentów kieleckiej kardiochirurgii, bo około 80 proc., opuszcza szpital już między piątą, a ósmą dobą. Pozostałe 20-procent chorych to osoby starsze, cierpiące na wiele chorób, dlatego ich hospitalizacja musi być wydłużona.

Lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach szacują, że w roku 2016 liczba zabiegów wzrośnie do 600.

- Zbliżymy się do średniej europejskich krajów rozwiniętych, która wynosi 850 operacji na milion mieszkańców, co uważamy za bardzo dobry wynik, jak na 8 lat funkcjonowania naszej kliniki - podsumowuje dr Pietrzyk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH