onet.pl/Rynek Zdrowia | 08-10-2019 19:57

Kielce: innowacyjna operacja ortopedów, dzień po zabiegu pacjent wstał

Innowacyjną operację przeprowadzili ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Zabieg wykonano u młodego mężczyzny, po zwichnięciu biodra, z uszkodzeniem wielostrukturalnym stawu. Takie operacje są rzadko wykonywane ze względu na wiążące się z nimi ryzyka.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak informuje na swojej stronie internetowej Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, zabieg wykonano u pacjenta, który blisko cztery miesiące temu przeszedł zwichnięcie biodra.

Dr Jacek Mazek z Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej WSzZU wyjaśnia, że u mężczyzny doszło do: rozerwania torebki stawowej, całkowitego zerwania więzadła głowy kości udowej oraz rozerwania obrąbka stawowego i uszkodzenia chrząstki stawowej.

- W pierwszym etapie przeprowadziliśmy rekonstrukcję więzadła głowy kości udowej i wykonaliśmy plastykę szyjki kości udowej, ze względu na występujący dodatkowo w stawie konflikt udowo - panewkowy. Następnie wykonaliśmy mikrozłamania w miejscu uszkodzenia chrząstki stawowej panewki, co miało na celu jej naprawienie - opowiada dr Mazek.

Jak tłumaczy, dzięki temu przywrócono stabilność stawów. - Te operacje są nielicznie wykonywane na świecie, ze względu na trudność i wiążące się z zabiegiem ryzyka - podkreśla lekarz, który realizował takie zabiegi w trakcie pracy w szpitalach za granicą.

Pacjent zoperowany w szpitalu w Kielcach kolejnego dnia po operacji wstał, a po ośmiu tygodniach, jak szacuje lekarz, powinien wrócić do sprawności.