Kielce: będą leczyć rany stosując larwy Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

Klinika Dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przygotowuje się do wprowadzenia nowej formy leczenia - larwoterapii. To metoda stosowana u pacjentów z owrzodzeniami i trudno gojącymi się ranami.

Żywe larwy Lucilla sericata nałożone na sączącą się, zanieczyszczoną ranę, oczyszczają ją w ten sposób, że wydzielają enzymy, które oddzielają tkankę martwiczą od struktur zdrowych.

Poza tym, pochłaniają bakterie, które zatrzymują się w przewodzie pokarmowym larw, a do tego wydzielina, która powstaje w wyniku oczyszczania tkanek martwiczych działa pobudzająco na proces ziarninowania, czyli przyspiesza gojenie się rany.

Prof. nadzw. Beata Kręcisz, kierownik Kliniki Dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach podkreśla, że leczenie larwami to metoda bezpieczna, w trakcie stosowania której są mniejsze skutki uboczne niż w czasie antybiotykoterapii.

- Dlatego wprowadzenie metody alternatywnej, która w określonych sytuacjach mogłaby ograniczyć stosowanie antybiotyków, jest niezwykle korzystne - kontynuuje profesor.

Larwoterapia nie jest zalecana wszystkim chorym, którzy mają przewlekłe, trudno gojące się rany. Sprawdza się natomiast np. u pacjentów z cukrzycą i ze stopą cukrzycową oraz w przypadku owrzodzeń mokrych.

Prof. Beata Kręcisz zapowiada, u chorych przed rozpoczęciem larwoterapii muszą być wykonane badania, które umożliwią ocenę rodzaju bakterii, które zasiedlają ranę. Nie w każdej sytuacji leczenie to będzie bowiem skuteczne.

- To nie jest oczywiście metoda, która rozwiąże wszystkie problemy osób z przewlekłymi owrzodzenia, ale jest to jakaś kolejna propozycja i mam nadzieję, że okaże się pomocna. Doświadczenia ośrodków, które taką terapię prowadzą, są bardzo dobre, więc budzą nasze nadzieje na sukces takiej terapii – rozważa profesor.

Klinika posiada już zgody niezbędne do wdrożenia nowej procedury, w tym m.in.: komisji bioetycznej działającej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Kielcach. Szefostwo oddziału jest w trakcie podpisywania umów z producentem larw. Trwa szkolenie personelu kliniki.

Prof. Beata Kręcisz zapowiada, że z tej formy leczenia pacjenci będą mogli korzystać w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach od jesieni.

Larwoterapię stosuje wiele ośrodków w Europie Zachodniej, w tym około 800 w Wielkiej Brytanii i około 600 w Niemczech, a także pojedyncze placówki w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH