W naszym kraju na cukrzycę choruje 2 miliony osób. Tylko połowa z nich jest leczona. Pozostała część jest albo nieleczona, albo nie wie, że choruje.

Według prognoz ilość zachorowań będzie rosła w szybkim tempie. Dlatego niezbędne jest opracowanie ustawy diabetologicznej do walki z zagrożeniem cukrzycą i chorobami z nią skojarzonymi uważa prof. Jan Tatoń z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dlatego niezbędne jest opracowanie ustawy diabetologicznej do walki z zagrożeniem cukrzycą i chorobami z nią skojarzonymi uważa prof. Jan Tatoń z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Według prognozy Światowej Organizacji Zdrowia w 2025 roku na świecie liczba chorujących na cukrzycę wyniesie 333 miliony osób. Z danych International Diabetes Federation obecnie choruje 246 milionów osób na świecie. Każdego roku pojawia się 7 milionów nowych zachorowań.

Prof. dr hab. med. Jan Tatoń z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii, II Wydz. Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wylicza, że z powodu choroby i jej powikłań każdego roku umiera 2,9 miliona chorych.

– W skali ogólnoświatowej cukrzyca stanowi piątą przyczynę zgonów. W Polsce poza chorującymi musimy dodatkowo 4 miliony osób zaliczyć do kategorii stanu przedcukrzycowego. Większość przypadków wśród dorosłych stanowi cukrzyca typu 2, związana ze zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych.
Prof. Tatoń przestrzega przed skutkami chory. Cukrzyca bowiem stała się obecnie główną przyczyną ślepoty u osób dorosłych, niewydolności nerek i amputacji kończyn, a także głównym czynnikiem ryzyka niedokrwiennej choroby serca i zawału serca, udaru mózgu oraz wad wrodzonych u noworodków. Skraca życie przeciętnie o 10 - 15 lat.

Wydatki z samego budżetu państwa na środki na leczenie cukrzycy przekraczają:
• 2 miliardy złotych rocznie.
Większość przeznacza się na leczenie powikłań, ponieważ jakość leczenia wczesnej cukrzycy jest bardzo niska i nie zapobiega powikłaniom.

W skali światowej koszty leczenia cukrzycy wyniosły w:
• 2007 r. 233 miliardy dolarów,
• 2025 r. zwiększą się do 302,5 miliarda dolarów.

W krajach rozwiniętych ok. 25 proc. wydatków na leczenie osób z cukrzycą przeznacza się na kontrolę poziomu glukozy we krwi, 25 proc. na przewlekłe powikłania cukrzycy i 50 proc. na choroby dodatkowe, skojarzone z cukrzycą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH