Dyskusja wokół diagnostyki laboratoryjnej toczy się u nas od lat. Niedoceniane, postrzegane jedynie jako źródło szpitalnych kosztów laboratoria w publicznej służbie zdrowia walczą o miejsce na rynku usług medycznych. Jedno jest pewne - rynek diagnostyki laboratoryjnej czeka głęboka reorganizacja i ruchy konsolidacyjne, o czym zadecyduje rachunek ekonomiczny.

Takie są liczby

Skrajne oszczędności i cięcia budżetów placówek medycznych sprawiają, że na badania przeznacza się coraz mniej środków finansowych. Laboratorium samo musi więc zarobić na siebie i ewentualne inwestycje, na co ma szansę tylko wtedy, gdy korzysta z efektu skali.
- Wielkość laboratorium, by można było mówić o jego rentowności, powinna być dostosowana do potrzeb placówki medycznej, na rzecz której pracuje - mówi dr Zenon Jakubowski, kierownik Akademickiego Centrum Medycyny Laboratoryjnej ACK AMG w Gdańsku. - Szpitale kliniczne, które mają od 1200 do 1800 łóżek, wykonują ok. 2 mln badań rocznie i jest to liczba, która pozwala na uzyskanie dodatniego wyniku finansowego. Notabene jest to i tak mniejsza liczba, niż w zachodnich laboratoriach działających przy szpitalach takiej samej wielkości. One wykonują do 3,5 mln badań rocznie, ale tam jest większa niż u nas zlecalność badań w przeliczeniu na pacjenta w ogóle.
- W szpitalach np. marszałkowskich, które mają od 400 do 600 łóżek, laboratoria wykonują do 1 mln badań rocznie. Szpitale powiatowe na poziomie ok. 200 łóżek robią tych badań odpowiednio mniej, co nie może im zapewnić opłacalności usług, jeśli działają wyłącznie na użytek swojego szpitala - dodaje dr Jakubowski.
Mała liczba przeprowadzanych badań w niewielkich laboratoriach diagnostycznych jest jednoznaczna z niską rentownością. Efektem skali bowiem są niskie koszty jednostkowe.
Dr Jakubowski uważa, że liczbę 2-3 mln badań rocznie powinno się przyjąć w Polsce jako kryterium pozwalające na osiągnięcie opłacalności usług medycznych laboratorium, zarówno w zakresie badań podstawowych, jak i wysokospecjalistycznych.
Odpowiedni wolumen badań pozwala już na poważne negocjacje z dostawcami materiałów i odczynników oraz racjonalizację kosztów działalności operacyjnej.
- W takim laboratorium, jak nasze, wykonującym rocznie od 2 do 2,5 mln badań, zakup materiałów stanowi 35-40% rocznego budżetu wynoszącego 17 mln złotych. Przy tym poza wszelką dyskusją pozostaje wachlarz oferowanych przez duże laboratorium badań i możliwość zapewnienia ciągłej, codziennej (7 dni w tygodniu) i całodobowej obsługi pacjentów szpitala i ambulatorium - zaznacza nasz rozmówca. - Warto tu dodać, że taka liczba badań przy pełnym spektrum około 600 różnych testów zapewnia nam zysk na poziomie 600-700 tysięcy złotych rocznie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH