Kiedy edukatorzy zaczną pomagać diabetykom? U pacjentów z cukrzycą insulinozależną nie wystarcza podawanie insuliny, równie ważna w tym czasie, a nawet dużo wcześniej, jest edukacja ucząca jak żyć z tą chorobą.

Plagą XXI wieku nazywał cukrzycę prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego profesor Władysław Grzeszczak podczas niedawnej XII Konferencji Cukrzycy Typu 1 w Gdańsku. Według ostatnich ocen na świecie choruje na nią prawie 300 mln osób, z czego 30 mln w Europie.

Jeśli utrzyma się dotychczasowe tempo wzrostu zachorowań, to z prognoz Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej wynika, że za 20 lat na świecie ta choroba będzie dana już 435 milionom ludzi. Szacunki dotyczące cukrzycy z roku na rok się powiększają. Obecnie, według danych prezentowanych przez profesora Krzysztofa Strojka, konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii, dotkniętych tą chorobą jest 2,6 mln, z czego insuliną leczonych jest ok. 400-500 tys. Niestety, liczby te będą rosnąć.

Co roku w świecie cukrzyca powoduje przeszło 3 mln zgonów. I dlatego należy do dziesięciu najważniejszych epidemiologicznych zagrożeń życia i zdrowia. W Polsce choroba jest często zbyt późno wykrywana. Dodajmy, że 4 mln osób zaliczyć trzeba do kategorii będących w stanie przedcukrzycowym. Większość przypadków wśród dorosłych stanowi cukrzyca typu 2, związana ze zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych.

Prof. Jan Tatoń z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przestrzega przed skutkami choroby. Cukrzyca stała się obecnie główną przyczyną:
• ślepoty u osób dorosłych,
• niewydolności nerek i amputacji kończyn,
• ryzyka niedokrwiennej choroby serca i zawału serca,
• udaru mózgu
• wad wrodzonych u noworodków.
Skraca życie przeciętnie o 10–15 lat.

Żyć z cukrzycą

– Powodzenie w leczeniu cukrzycy polega na tym, że chory musi nauczyć się żyć z chorobą i nauczyć się walczyć z rozwojem występujących w niej powikłań. Ta walka jest dość złożona, ponieważ dotyczy zarówno postępowania dietetycznego, racjonalnego wysiłku fizycznego jak również odpowiedniego stosowania leków – wyjaśnia portalowi rynek zdrowia.pl prof. Władysław Grzeszczak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. – Niestety, dotychczasowe przygotowanie osób pracujących z osobami chorymi na cukrzycę w poradniach pozostawia wiele do życzenia a głównie poprzez nich, odpowiednią edukację pacjentów można zmniejszyć ryzyko powikłań w tej chorobie.

Ogromna rolę w życiu z cukrzycą ma wiedza o tej chorobie. Winna ją przekazywać osoba odpowiednio do tego przygotowana i predysponowana.

– Od dawna Polskie Towarzystwo Diabetologiczne sugerowało Ministerstwu Zdrowia, by powołać instytucję, nazwijmy ją umownie, edukatora – wyjawia prof. Grzeszczak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH