Andrzej Radzikowski | 10-03-2013 17:35

Kiedy dyspozytor powinien wysłać karetkę do dziecka?

Gorączka nie zawsze jest wystarczającym powodem, by dyspozytor wysyłał karetkę do dziecka - ocenia prof. Andrzej Radzikowski, kierownik Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, były mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

Dzieci, szczególnie małe, u których system immunologiczny nie jest jeszcze w pełni dojrzały, stosunkowo łatwo zapadają na różne choroby. Najczęściej są to infekcje dróg oddechowych, którym towarzyszy katar, kaszel i gorączka. W sytuacji, gdy temperatura osiąga 38, a nawet 39 stopni, a dziecko przyjmuje płyny, wizyta u lekarza jest naturalnie wskazana, ale nie zachodzi potrzeba wysyłania karetki pogotowia.

Rodzice często wzywają pogotowie, gdy gorączce towarzyszy ból w lędźwiach lub parcie na mocz. Objawy te zazwyczaj świadczą o problemach układu moczowego. W takim przypadku należy podejrzewać zapalenie pęcherza, które również nie wymaga kierowania ambulansu, ale wizyty w poradni lub konsultacji lekarskiej w domu pacjenta.

Natomiast jeżeli mamy do czynienia z wysoką gorączką, której nie towarzyszą żadne inne objawy, np. kaszel, które mogłyby wskazywać na ewentualne przyczyny podniesionej temperatury, dyspozytor bezzwłocznie powinien zdecydować o wysłaniu karetki.

Wskazaniami do natychmiastowego skierowania pogotowia są ponadto problemy z oddychaniem, wysoka gorączka połączona ze ślinieniem, wiotczenie lub sztywnienie ciała oraz drgawki.

Duże znaczenie ma też fakt, czy dziecko spożywa napoje, szczególnie, gdy mamy do czynienia z najmłodszymi pacjentami, którzy bardzo łatwo tracą płyny. W takich przypadkach niebezpieczne są nawet wymioty i biegunka, szczególnie, gdy występują razem.

Dzieci są szczególnymi pacjentami, należy jednak pamiętać, że wezwanie pogotowia ratunkowego lub zgłoszenie się do szpitalnego oddziału ratunkowego powinny mieć miejsce jedynie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub stanach nagłych, mogących doprowadzić do istotnego uszczerbku dla zdrowia.