Kędzierzyn-Koźle: przegrali konkurs na ratownictwo medyczne, ale odwołali się do Centrali NFZ

Przegrany przez SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu konkurs na ratownictwo medyczne pociągnął za sobą zwolnienia pracowników. Pracę straciło około 30 osób. Dyrekcja szpitala odwołała się od wyników konkursu do Centrali NFZ.

Jeśli Cnetrala Funduszu nie uwzgledni odwołania, placówka zapowiada wejście na drogę sądową.

Konkurs NFZ na ratownictwo medyczne w rejonie operacyjnym Kędzierzyn-Koźle wygrał NZOZ Falck. Usługi te świadczyć ma od 1 lipca do połowy 2014 r. Kędzierzyński szpital odwołał się od wyników konkursu.

Jak wyjaśniał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Dariusz Szymański, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, w planie działania systemu państwowego ratownictwa medycznego dla województwa opolskiego przygotowanym przez wojewodę założono trzy lokalizacje karetek na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i takie były warunki konkursu.

Według niego, Falck wykazał tylko dwie lokalizacje, co uniemożliwia zapewnienie dotarcia ambulansu do chorego w odpowiednim czasie. Kędzierzyńska lecznica w odwołaniu do NFZ zaznaczyła też, że NZOZ Falck nie spełnia wymogów prawno-budowlanych w lokalu w Cerekwi oraz może mieć kłopoty z obsadzeniem zespołów wyjazdowych specjalistycznych tylko personelem lekarskim o specjalizacji ratownictwo medyczne we wszystkich obsługiwanych rejonach operacyjnych.

Opolski Oddział Wojewódzki NFZ nie podzielił tych wątpliwości. Dyrekcja SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu złożyła więc odwołanie do Centrali NFZ.

- Mamy nadzieję, że zostanie rozpatrzone pozytywnie. Naszym zdaniem są ku temu podstawy prawne. Jeśli nie, złożymy sprawę do sądu. Tymczasem musieliśmy zwolnić ok. 30 osób: 22 pracowników personelu średniego i 7 lekarzy - mówi dyrektor Szymański.

Liczy też na to, że szpital nie będzie musiał zwracać unijnych dotacji na zakup karetek. Zapewnia, że zostaną one wykorzystane do transportu pacjentów, a szpital nie zamierza rezygnować z walki o kontrakt na ratownictwo medyczne.

Konkursy NFZ w zakresie ratownictwa medycznego w województwie opolskim wygrali: w rejonie krapkowicko-strzeleckim - Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich; w powiecie opolskim i mieście Opole - Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego; w rejonie głubczyckim - Samodzielny Publiczny ZOZ w Głubczycach; w rejonie nysko-prudnickim - Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie.

W pozostałych rejonach - olesko-kluczborskim, brzesko-namysłowskim oraz kędzierzyńsko-kozielskim - zwyciężyła oferta NZOZ Falck Medycyna. Publiczni świadczeniodawcy z tych rejonów złożyli odwołania od wyników konkursu do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Zostały one odrzucone. Dyrekcje szpitali odwołały się do prezesa NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH