Katowice: zakończono pierwszy etap budowy nowej siedziby Hospicjum Cordis

W Katowicach Janowie zakończono pierwszy etap budowy nowej siedziby Hospicjum Cordis. Jest gotowa część ambulatoryjna. Nowy gmach hospicjum ma stanąć w 2011 roku.

W ambulatoryjnej części budynku znajdują się m.in. poradnie rehabilitacyjne i psychologiczne, z których korzystać będą pacjenci niewymagający całodobowej opieki. Inne pomieszczenia przeznaczono m.in. na salę poznawania świata dla dzieci, salę gimnastyczną, dużą aulę np. do zajęć terapii grupowej, wkrótce ukończona zostanie też budowa basenu.

Hospicjum zaoferuje również pacjentom dochodzącym do placówki w ciągu dnia m.in. hydroterapię, laseroterapię, leczenie w poradni obrzęku limfatycznego czy przeciwodleżynowej.

Według szefowej hospicjum, dr Jolanty Grabowskiej-Markowskiej, koszt inwestycji wyniósł ok. 2,5-3 mln zł, który hospicjum pokryło z własnych środków, odpisów z 1 proc. podatku oraz wsparcia wolontariatu.

– Pomoc wolontariuszy w całej tej inwestycji jest nie do przecenienia. Dzięki tym kilkudziesięciu ludziom, którzy tutaj praktycznie codziennie pracowali, udało nam się zaoszczędzić dużo środków. Wolontariusze wyrzucili około 800 ton gruzu oraz pomagali w sprzątaniu. Zrobili to absolutnie bezinteresownie w ramach swojego wolnego czasu – podkreśliła dr Grabowska-Markowska.

Na marzec przyszłego roku zaplanowano rozpoczęcie drugiego etapu inwestycji, dzięki której kosztem ponad 9,4 mln zł Cordis wzbogaci się o 38 jednoosobowych pokoi hospicyjnych. Ok. 8 mln zł władze placówki chcą pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Reszta ma pochodzić z własnych środków hospicjum.

Osoby zaangażowane w działalność hospicjum zaczęły opiekować się chorymi w domach w 1990 r. Cztery lata później Społeczne Towarzystwo Hospicjum Cordis uruchomiło w Mysłowicach pierwszy w Polsce południowej oddział stacjonarny dla chorych umierających z powodu choroby nowotworowej. Obecnie dysponuje on 15 łóżkami, które nie wystarczają, by zapewnić opiekę zdecydowanej większości potrzebujących.

Pod koniec 2007 r. władze hospicjum podpisały z katowickim magistratem umowę dotyczącą zaadaptowania na potrzeby placówki budynku dawnego szpitala w Katowicach-Janowie. W czerwcu 2009 roku  hospicjum wydzierżawiło budynek na 20 lat i zaczęło prace dostosowujące go do potrzeb podopiecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH