Katowice: w hospicjum powstaje kompleks hydroterapeutyczny

Przy Społecznym Towarzystwie Hospicjum Cordis powstaje kompleks hydroterapeutyczny z niewielkim zbiornikiem wypełnionym wodą i ścieżkami m.in. do refleksoterapii.

Kompleks powstał w należącym do hospicjum ogrodzie. Miejsce zostało otoczone murem o długości 200m, wybudowano też niewielką dzwonnicę.

- Chcieliśmy stworzyć przestrzeń nawiązującą do Drogi św. Jakuba w Hiszpanii, do samej jej idei, będącej symbolem opieki hospicyjnej. Zależało nam na tym, bo przecież najciężej chorzy nigdy nie wybiorą się w drogę do Santiago de Compostela - powiedziała dr Jolanta Grabowska-Markowska, prezes Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis, która trasę do Santiago de Compostela przemierzyła czterokrotnie.

Podopieczni hospicjum, z pomocą wolontariuszy, będą mogli korzystać z niewielkiego zbiornika wodnego (z wejściem i poręczami dostosowanymi do osób chorych) oraz kilku tzw. ścieżek sensorycznych wypełnionych piaskiem, kamieniami, korą i szyszkami.

- Zabiegi wykorzystujące w terapii wodę pobudzają odporność i działają na wiele przewlekłych schorzeń. Z kolei przejście przez ścieżki sensoryczne będzie dla chorych rodzajem refleksoterapii pobudzającej receptory na stopach - dodała Grabowska-Markowska.

Budowę ścieżek i zbiornika ufundowali darczyńcy. W skład powstającego kompleksu hydroterapeutycznego wejdą również basen rehabilitacyjny oraz sala do balneoterapii. Basen jest nadal w budowie, a sala w trakcie doposażania. Zakończenie prac planowane jest na 2015 rok.

Społeczne Towarzystwo Hospicjum Cordis w Katowicach jest placówką, która specjalizuje się w zakresie medycyny paliatywnej i opieki nad dziećmi oraz dorosłymi z chorobą nowotworową. Bezpłatnie udziela pomocy chorym, ich rodzinom i przyjaciołom. W budynku znajduje się 40 pokoi rodzinnych. Hospicjum oferuje opiekę stacjonarną, domową i dzienne pobyty w placówce. Obecnie pod opieką hospicjum jest ok. 100 osób dorosłych i ok. 20 dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH