Katowice: to będzie pierwsza taka konferencja nt. leczenia otyłości dzieci Katowicka konferencja skierowana jest do lekarzy, dietetyków, psychologów i innych specjalistów zainteresowanych leczeniem otyłości u dzieci. Fot. Archiwum

Problemom nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży poświęcona będzie konferencja naukowa "Otyłość wieku rozwojowego - od przyczyn do konsekwencji. Rola chirurgii bariatrycznej w leczeniu otyłości u dzieci", która w dniach 19-20 września zostanie zorganizowana w Katowicach.

Pomimo wielu kampanii i akcji profilaktycznych rośnie liczba dzieci cierpiących na nadwagę i otyłość. U coraz większej grupy małych i nastoletnich pacjentów dochodzi z tego powodu także do groźnych powikłań metabolicznych - przypominają specjaliści.

- To pierwsze tego typu wydarzenie naukowe w Polsce, podczas którego omawiane będą tematy otyłości olbrzymiej u dzieci i młodzieży oraz sposoby leczenia tego stadium choroby przy wykorzystaniu chirurgii bariatrycznej - poinformował Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD).

Konferencja skierowana jest do lekarzy, dietetyków, psychologów i innych specjalistów zajmujących się lub zainteresowanych leczeniem otyłości u dzieci, a także do pielęgniarek i osób opiekujących się dziećmi i młodzieżą z otyłością.

Pierwszego dnia konferencji zaplanowano serię wykładów i warsztatów (z udziałem ekspertów z kraju i zagranicy) na temat najważniejszych aspektów otyłości wieku rozwojowego. Drugiego dnia przeprowadzone będą trzy pokazowe operacje bariatryczne laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka u dzieci z otyłością olbrzymią.

Zabiegi przeprowadzi prof. Marc Michalsky, chirurg dziecięcy, kierownik Centrum Zdrowego Odżywiania Szpitala Dziecięcego Nationwide Children's Hospital w Columbus (USA). Operacje będą transmitowane z bloku operacyjnego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, w sali konferencyjnej na żywo będą je komentować chirurdzy bariatrzy.

Konferencja odbędzie się w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Organizują ją specjaliści z Kliniki Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej oraz Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Patronat Merytoryczny nad wydarzeniem objęły towarzystwa naukowe: European Childhood Obesity Group (ECOG), Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością (PTBO) oraz Polskie Towarzystwo Chirurgii Dziecięcej (PTChD).

Patronat honorowy nad konferencją objęli: marszałek woj. śląskiego, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Do współpracy zostali także pozyskani partnerzy społeczni: Fundacja "Dr Clown" oraz Fundacja Osób Chorych na Otyłość Odwaga.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Działają w nim 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa osiem klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH