Katowice: przeszczepili rogówki wyhodowane z komórek macierzystych Pierwsze przeszczepy hodowanego nabłonka potwierdziły wysoką skuteczność tej metody. Fot. mat. prasowe SUM

Specjaliści z Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzili pierwsze w Polsce przeszczepy komórek macierzystych nabłonka rogówki u pacjentów z uszkodzoną powierzchnią oka.

U pacjentów doszło do oparzenia wapnem gaszonym, czyli wodorowęglanem wapnia, jednym z najczęściej spotykanych środków chemicznych uszkadzających powierzchnię oka.

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, w którym znajduje się oddział kliniczny okulistyki, to jedyne takie miejsce w Polsce i Europie Wschodniej, gdzie udostępniono pacjentom okulistycznym najnowszą terapię komórkami macierzystymi - podała w informacji dla mediów Agata Kalafarska-Winkler, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Pierwsze przeszczepy hodowanego nabłonka potwierdziły wysoką skuteczność tej metody: u pacjentów z wyjściową ostrością wzroku na poziomie 10 proc. (co odpowiada niewyraźnemu widzeniu największego znaku na tablicy testowej wykorzystywanej przy badaniu wzroku). Po przeszczepieniu hodowanego nabłonka rogówki ostrość widzenia zwiększyła się nawet do 50-70 proc. wartości wyjściowej.

Główne etapy procedury terapeutycznej obejmują: skrupulatną kwalifikację pacjentów - kandydatów do udziału w terapii, pobranie materiału ze zdrowego oka, przeprowadzenie hodowli (Holoclar) w ośrodku referencyjnym w Modenie we Włoszech, a następnie przeszczep w miejsce zniszczonej tkanki.

Pierwsze efekty zabiegu widać już po czterech dniach, a ostateczny efekt jest możliwy do oceny po miesiącu.

Ocenie po zabiegu poddaje się takie parametry jak: ciągłość nabłonka, stopień unaczynienia rogówki, parametry charakteryzujące nasilenie objawów niewydolności rąbka rogówki z analizą jakości życia, ostateczną ostrość wzroku oraz bezpieczeństwo całej procedury dla pacjenta.

Zaletą terapii w razie pierwotnego niepowodzenia pozostaje możliwość wykonania drugiego przeszczepienia w jednym ciągu terapeutycznym.

Nadal trwa rekrutacja do zabiegu pacjentów po oparzeniach powierzchni oka z co najmniej dwoma kwadrantami rogówki zajętymi przez łuszczkę spojówkową powodującymi zaburzenia widzenia i dyskomfort. Grupa badanych pacjentów sięgnęła już liczby siedmiu. W niej znajduje się także pierwsze dziecko zakwalifikowane do leczenia tą metodą.

Dr Dariusz Dobrowolski dokonał pierwszego na świecie pobrania komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka, a za ok. cztery miesiące wykona pierwszy przeszczep hodowanego nabłonka rogówki u tak młodego pacjenta.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH