Bank Tkanek Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach dzięki przebudowie zyskał wysoki, europejski standard.

Dzięki przebudowie, liczba wyhodowanych tam komórek - a zatem i liczba wytwarzanych przeszczepów - wzrośnie kilkakrotnie.

- Po modernizacji, która kosztowała 10 mln zł, katowicki bank uzyskał podobną klasę jak banki tkanek w Stanach Zjednoczonych - mówią przedstawiciele RCKiK. Remont pozwala na dalszy rozwój placówki. Już dziś katowicki Bank Tkanek zaopatruje 150 szpitali w Polsce, wytwarza 70 proc. tkanek potrzebnych do przeszczepów w całym kraju.

Jednym z najistotniejszych zastosowanych w banku rozwiązań jest klimatyzacja. Dzięki niej powietrze może być filtrowane 40 razy na godzinę. Bank podzielono na kilka odrębnych pomieszczeń. W każdym kolejnym powietrze jest coraz czystsze - w ostatniej ze śluz ma najwyższą klasę A. W metrze sześciennym nieprzefiltrowanego powietrza są miliony kolonii bakterii, w ostatnim, najczystszym pomieszczeniu Banku Tkanek - do dziesięciu kolonii.

Do wydzielonych pomieszczeń banku będę mogli wchodzić jedynie jego pracownicy, i to w specjalnych kombinezonach jednorazowych, nie pozostawiających włókien. Z tego samego powodu nie będzie tam używany papier, z którego także tworzy się pył. Kartki zastąpiły dotykowe monitory. Obecnie przez miesiąc będzie trwało odkażanie obiektu, dopiero później bank zacznie wykorzystywać swoje możliwości.

Bank Tkanek Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach powstał w 1969 roku. Od początku istnienia przygotowano w nim ponad 80 tys. różnych biostatycznych przeszczepów allo- i ksenogennych oraz przeszczepów biowitalnych. To m.in. kość gąbczasta, chrząstka liofilizowana i błony łącznotkankowe.

W 1999 r. oraz w 2004 r. wspólnie z Instytutem Włókien Chemicznych w Łodzi w RCKiK opracowano nowe opatrunki biologiczno-chirurgiczne „ChorioChit” i „ChitoFib” nagrodzone Złotymi Medalami na Światowej Wystawie Wynalazków i Nowoczesnych Technologii w Brukseli w Kategorii Nauki Medyczne.

W 2005 r. uruchomiono nowoczesne Laboratorium Hodowli Komórek.

Bank Tkanek jest podzielony na trzy części. Laboratorium przeszczepów biostatycznych zajmuje się obróbką i przygotowywaniem przeszczepów kostnych, ścięgien, powięzi i więzadeł. Laboratorium Allograftów Tętniczych o podwyższonych standardach czystości powietrza jest przystosowana do preparatyki allogenicznych tętnic i naczyń. Laboratorium Hodowli Komórek o podwyższonych standardach czystości powietrza przystosowana jest do hodowli i przygotowywania autologicznych przeszczepów komórek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH