Katowice: powstał Śląski Klaster Transplantologii Szpiku

Powiększenie rejestru dawców szpiku oraz unowocześnienie metod leczenia - znalazły się w punktach podpisanej w środę (29 czerwca) umowy o powołaniu Śląskiego Klastra Transplantologii Szpiku. Koordynatorem projektu będzie Agencja Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej.

Umowę o współpracy podpisali także - Agencja Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej (ARR), jako koordynator projektu, Śląski Urząd Marszałkowski, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach oraz 9 szpitali m.in. z Sosnowca, Bytomia, Rybnika i Częstochowy, które od lat współpracują z katowicką kliniką.

Celem śląskiej inicjatywy będzie wspólne pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej, ponieważ samodzielne jednostki nie są w stanie ubiegać się o udział w dużych europejskich projektach.

- Zinstytucjonalizowanie przedsięwzięcia poprzez podpisanie klastra o współpracy nic nie kosztuje, pomaga w stworzeniu struktury, dzięki której określenie wspólnych potrzeb, stanie się prostsze - tłumaczył prezes bielskiej ARR Stanisław Ginda. Dodał, że ARR będzie decydowała m. in. na co wydać pieniądze, za które będzie można wyposażyć szpitale w nowoczesne urządzenia do badań.

Przedstawiciele jednostek, które podpisały umowę o współpracy, będą prowadzić także kampanię edukacyjną na rzecz pozyskania dawców. - Będziemy wspólnie dbać o to, żeby było jak najwięcej potencjalnych dawców do przeszczepów, bo w porównaniu z innymi krajami jesteśmy daleko w tyle. Dzieli nas przepaść - mówiła prof. Kyrcz-Krzemień.

Akcja edukacyjna będzie prowadzona nie tylko poprzez centrum krwiodawstwa, które ma w regionie 10 punktów, również w szpitalach.

Klinika Hematologii i Transplantologii Szpiku Śląskiego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Mielęckiego w Katowicach (Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach) zajęła trzecie miejsce pod względem liczby wykonanych przeszczepów - po ośrodkach w Marsylii i Heidelbergu - wynika z opublikowanego kilka miesięcy temu Raportu Specjalnego, Europejskiej Grupy ds. Przeszczepiania Krwi i Szpiku (EBMT). W 2009 roku w katowickiej klinice wykonano ok. 200 przeszczepów.

Jak podkreśla prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, potencjał województwa śląskiego ciągle jest jednak niewykorzystany, bowiem na około 5 mln osób żyjących w naszym regionie można by pozyskać ok. 250 tys. dawców. Tymczasem w całej Polsce aktualnie rekrutowanych jest zaledwie 170 tys. dawców.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH