Katowice: mniejszy uraz i szybszy powrót do zdrowia dzięki nowej endoprotezie stawu kolanowego Fot. Archiwum

Wszczepienie jednoprzedziałowej endoprotezy powierzchniowej stawu kolanowego to mniejszy uraz podczas operacji i szybszy powrót pacjenta do zdrowia. Taki zabieg przeprowadzili właśnie lekarze w Górnośląskim Centrum Medycznym (GCM) w Katowicach-Ochojcu.

Operacja pierwszej pacjentki, osoby 67-letniej, przebiegła bez zakłóceń. Endoprotezy jednoprzedziałowe powierzchniowe stawu kolanowego są stosowane z powodzeniem w USA i w Europie od 2008 r., w Polsce implant został zarejestrowany w połowie 2013 r.

Zabieg polega na zastąpieniu uszkodzonej chrząstki stawowej metalowym implantem dopasowanym do powierzchni otaczającej, zdrowej chrząstki, mocowanym za pomocą tytanowej śruby.

Uszkodzenia chrząstki mogą mieć różne przyczyny - być skutkiem urazu, przeciążenia stawu czy choroby zwyrodnieniowej. Po 45. roku życia takie uszkodzenia są stwierdzane u ok. 15 proc. pacjentów, u których wykonuje się artroskopię, czyli małoinwazyjną metodę diagnostyki i leczenia stawów kolanowych, polegającą na wprowadzeniu do kolana przez niewielkie nacięcia kamery i niezbędnych narzędzi.

- Nowe endoprotezy są przeznaczone dla osób w średnim wieku i starszych, ze stwierdzonymi ogniskowymi uszkodzeniami chrząstki stawowej, u których wcześniej stosowane metody nieoperacyjne, farmakologiczne, jak iniekcje dostawowe czy inne terapie oparte o technologie komórkowe nie przynoszą dobrych efektów. Wykonanie u tych pacjentów wyłącznie artroskopii i wykorzystanie tylko technik bazujących na regeneracji chrząstki, czy jej substytucji, również nie przynosi dobrych efektów ze względu na ograniczone możliwości regeneracyjne chrząstki w tym wieku - mówił we wtorek (19 maja) PAP lekarz operujący, dr Grzegorz Hajduk.

Nowa metoda stanowi pomost między leczeniem biologicznym, regenerującym chrząstkę stawową, a tradycyjną endoprotezoplastyką stawu kolanowego, która nie jest optymalnym rozwiązaniem dla chorych, ponieważ wiąże się z koniecznością usunięcia znaczącej części tkanki chrzęstnej i kostnej oraz całkowitego usunięcia łąkotki przyśrodkowej. To wszystko prowadzi do zmiany biomechaniki stawu kolanowego.

- Nowa metoda nie wymaga od nas usuwania tak dużej ilości tkanki kostnej, jak w przypadku tradycyjnej endoprotezy, wiec jeśli w przyszłości konieczny byłby u tego pacjenta kolejny zabieg operacyjny, wynikający z większych uszkodzeń, możemy zastosować konwencjonalną endoprotezoplastykę, nie palimy za sobą mostów - dodał dr Hajduk.

- Jeśli zyskamy dla pacjenta 15-20 lat lepszego komfortu życia i większej sprawności, to warto o to zabiegać - podkreślił kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego działającej w GCM, prof. Damian Kusz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH