Katowice: konsultacje w sprawie leczenia immunomodulacyjnego

7 i 14 listopada 2013 r. Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. L. Gieca (SPSK SUM nr 7) w Katowicach-Ochojcu przy współpracy z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego zorganizowało bezpłatne konsultacje pod kątem kwalifikacji chorych na stwardnienie rozsiane do Programu Lekowego "Leczenie stwardnienia rozsianego".

W Polsce leczenie immunomodulujące stwardnienia rozsianego jest dostępne w ramach Programów Lekowych Narodowego Funduszu Zdrowia. W ostatnich dwóch latach w organizacji programów lekowych udało się wprowadzić dużo korzystnych zmian; złagodzono kryteria kwalifikacji, wydłużono czas leczenia z trzech do pięciu lat, wprowadzono nowe leki jako preparaty terapii drugiego rzutu. 

Odsetek chorych  leczonych w Polsce immunomodulacyjnie to zaledwie około 10-12%, dużo mniej niż w rozwiniętych krajach Europejskich, gdzie leczonych jest ok. 30-40% chorujących na stwardnienie rozsiane. Tak niski odsetek leczonych chorych to z jednej strony wynik administracyjnego limitowania długości terapii w programie lekowym do pięciu lat, a z drugiej późnego rozpoczynania leczenia.

Pomimo tego, że praktycznie wszystkie preparaty wykazały się istotnie wyższą skutecznością u osób, u których leczenie podjęto na samym początku choroby, po rozpoznaniu tzw. izolowanego zespołu klinicznego czyli tuż po pierwszym zaostrzeniu choroby, a wczesne podjęcie leczenia ma udokumentowany długofalowy wpływ na przebieg choroby nawet już po jego zakończeniu, w dalszym ciągu nie jest możliwe rozpoczęcie leczenia w programie lekowym przez takich chorych.

Specjaliści zwracaja uwagę, że kwalifikacja programu leczenia stwardnienia rozsianego opiera się na mało aktualnych kryteriach rozpoznawania choroby z 2005 roku, podczas gdy ostatnia, powszechnie na całym świecie przyjęta, aktualizacja tych kryteriów z 2010 roku pozwala na wcześniejsze, często nawet o rok, postawienie rozpoznania.

Z drugiej strony chorujący na stwardnienie rozsiane do programu trafiają często z dużym opóźnieniem; wielu pacjentów ma trudności w zrozumieniu zasad funkcjonowania polskiego systemu opieki zdrowotnej, a często wieloetapowa droga do ośrodka leczącego pacjentów w programie lekowym dla osoby niesprawnej ruchowo to duży problem logistyczny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH