Katowice: flebolodzy i neurolodzy o angioplastyce u pacjentów z SM

W Katowicach trwa I Międzynarodowa Konferencja Medyczna "Venous Endovascular Forum" poświęcona leczeniu zespołu CCSVI (przewlekłej mózgowo-rdzeniowej niewydolności żylnej) u chorych ze stwardnieniem rozsianym (SM). Jest jednym z najważniejszych tegorocznych spotkań środowiska specjalistów-flebologów zajmujących się tym zagadnieniem.

W konferencji biorą udział lekarze z wielu światowych ośrodków posiadających największe doświadczenie w wykonywaniu zabiegów chirurgicznego udrażniania żył.

Wspomniane zabiegi bazują na teorii włoskiego lekarza prof. Paolo Zamboniego, według którego stwardnienie rozsiane jest powiązane z zaburzeniem odpływu żylnego krwi z ośrodkowego układu nerwowego. Przyjmuje się, że jest on spowodowany zwężeniem żyły szyjnej wewnętrznej i/lub żyły nieparzystej. Leczenie polega na angioplastyce balonowej żył szyjnych wewnętrznych z ewentualną implantacją stentu.

Do zabiegu kwalifikowani są jedynie pacjenci z potwierdzoną chorobą zasadniczą oraz z udowodnioną patologią odpływu żylnego z ośrodkowego układu nerwowego. Obserwacje wskazują, że po takich zabiegach osoby te rzadziej mają nawroty choroby.

Jak zaznaczają lekarze, ta metoda zwalczania objawów stwardnienia rozsianego jest wciąż stosowana eksperymentalnie.

– Będąc pionierami tych działań musimy bardzo uważać, aby pacjentowi nie zaszkodzić – przyznaje dr Tomasz Ludyga kierujący NZOZ EuroMedic Kliniki Specjalistyczne w Katowicach, pierwszym ośrodkiem w Polsce i trzecim na świecie wykonującym zabiegi udrożnienia i implantacji stentu do żyły szyjnej wewnętrznej u chorych z rozpoznanym i potwierdzonym stwardnieniem rozsianym.

Kilkumiesięczne obserwacje wyników uzyskanych w tym ośrodku (rezultaty wczesne), wskazują, że ponad 50 proc. pacjentów z SM, u których przeprowadzono zabieg uzyskało poprawę kliniczną, u ok. 40 proc. doszło do ustabilizowania się choroby, a u pozostałych stan się pogorszył, czyli doszło u nich do następnego rzutu choroby, ewentualnie w wyniku progresji choroba się nasila.

Jak podkreślają organizatorzy konferencji, stała się ona miejscem szerszej wymiany poglądów naukowych pomiędzy flebologami stosującymi metodę prof. Zamboniego a neurologami leczącymi pacjentów chorych na SM. Neurolodzy – jak dotąd – zajmują bardzo ostrożne stanowisko dotyczące ewentualnych korzyści, jakie odnoszą pacjenci, u których wykonywany jest zabieg udrożnienia żył.

– Zgadzamy się co do tego, że potrzebne są wieloośrodkowe badania, które przyniosłyby precyzyjniejsze odpowiedzi dotyczące skuteczności takiego leczenia – mówiła podczas konferencji prof. Danuta Ryglewicz, krajowy konsultant w dziedzinie neurologii.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH