Katowice: 50-lecie pierwszego szpitala geriatrycznego w Polsce

Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach Szopienicach, pierwsza i jedyna taka placówka w Polsce, obchodzi jubileusz 50 lat istnienia.

Jedyny w Polsce Szpital Geriatryczny ma dziś 40 łóżek. Kiedyś leczono w nim 200 pacjentów rocznie, dziś pięć razy tyle. Średnia wieku pacjentów to ponad 80 lat. Na pomysł założenia szpitala wpadła dr Bogna Żakowska-Wachelko, przez następne ćwierć wieku szefowa placówki. Pomogli jej profesorowie Kornel Gibiński i nieżyjący już Józef Japa.

Od ponad 20 lat dyrektorem szpitala, w którym od starości nikt się nie odwraca, jest dr Jarosław Derejczyk, pełniący także funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii, który krótko określa misję placówki - oddając szacunek ludziom, dodajemy życia.

Na początku szpital mieścił się w starym budynku, w którym dziś jest poradnia. Na przełomie lat 60. i 70. wzniesiono nowy budynek. Za nim w najbliższych latach ma powstać pierwszy w kraju ośrodek rehabilitacji starszych pacjentów.

Po przekształceniach na przełomie lat 2008/2009 kontynuację świadczeń dawnego SP ZOZ Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II przejął NZOZ Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II, utworzony przez EMC Silesia Sp. z o.o.

Projekt rozbudowy szpitala jest gotowy. Inwestycja ma kosztować kilkanaście milionów złotych. Zdaniem dr. Jarosława Derejczyka, ze względu na starzenie się społeczeństwa zapotrzebowanie na szpitalne łóżka dla osób powyżej 80. roku życia będzie szybko rosło.

Jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Ewa Pogodzińska z EMC IM S.A., według standardów unijnych na 10 tys. mieszkańców powinny przypadać dwa łóżka geriatryczne. W przypadku naszego kraju oznacza to, że powinno ich być blisko 7,6 tys., a jest tylko około 600.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH