W styczniu br. Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał do Ministerstwa Zdrowia Kartę Praw Kobiety Rodzącej. Również w styczniu ministerstwo odpowiadało RPO, że to bardzo cenna inicjatywa, która zostanie wykorzystana w budowie systemu opieki nad matką i dzieckiem.

Ta styczniowa korespondencja to, niestety, ostatni odzew resortu na akcję rzecznika - informuje rynekzdrowia.pl Andrzej Jaroszkiewicz z biura prasowego RPO.

- Rzecznik Praw Obywatelskich przygotowuje „Białą Księgę” dotyczącą kontaktów z Ministerstwem Zdrowia. Natomiast pod „Kartą” nadal zbierane są podpisy – mówi nam Marta Kukowska z biura prasowego RPO.

Brak zainteresowania tematem opieki nad rodzącymi nie wynika raczej z faktu poprawy sytuacji w tej materii. Co jakiś czas media informują o złej opiece podczas porodu, a problemy z dostępnością do znieczulenia podczas porodu ma wiele placówek. Koszt (ponoszony prywatnie) znieczulenia do porodu w szpitalach wynosi od 300 do 700 zł.

- W praktyce wygląda to tak, że średnio na 10 pacjentek tylko dwie, trzy mogą lub chcą otrzymać znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu – mówiła nam niedawno Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik prasowy NFZ.

- Pozostałe pacjentki nie kwalifikują się ze względów medycznych, sytuacyjnych (jest już za późno na podanie znieczulenia, bo pacjentka trafia do szpitala w końcowej fazie porodu) lub po prostu nie chce znieczulenia - dodała Edyta Grabowska-Woźniak .

Projekt Karty Praw Kobiety Rodzącej składa się z dziesięciu punktów - miałaby gwarantować m.in. nieodpłatne znieczulenie na życzenie pacjentki. Najważniejsze punkty dokumentu zakładają, by standardem było prawo kobiety do bezpłatnych szkół rodzenia i porodu, prawo do badań prenatalnych, specjalistycznej opieki lekarza i położnej, znieczulenia na życzenie, poszanowanie godności kobiety rodzącej, jak również swobodny dostęp do opieki psychologa przed porodem i po nim.

Do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi od Ministerstwa Zdrowia dotyczącej dalszych losów Karty Praw Kobiety Rodzącej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH