Karmienie piersią kontra rak Fot. Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła nową wersję Kodeksu Walki z Rakiem. Nowością jest pojawienie się zapisu, który wskazuje, że cenną profilaktyką przeciwnowotworową jest karmienie piersią. Tymczasem Polki masowo z takiego karmienia rezygnują.

O tym, że karmienie naturalnym mlekiem matki jest bardzo korzystne dla zdrowia dziecka, wiadomo od dawna. Lekarze od wielu lat sugerowali, że nie bez znaczenia jest ono także dla zdrowia samych kobiet. Do tej pory brakowało jednak wsparcia w postaci jasnego wskazania, jaki udział w efekcie ochronnym dla matek ma karmienie piersią - mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Dodaje: - Teraz to się zmieniło. Decyzja WHO o ustanowieniu karmienia piersią standardem profilaktyki w nowotworach piersi daje nam wsparcie. Już nie podejrzewamy, a wiemy, że matka decydując się na karmienie piersią, zmniejsza ryzyko wystąpienia u siebie raka sutka.

Coraz więcej młodszych pacjentek
Rak piersi jest najczęściej występującą wśród kobiet chorobą nowotworową. Przypada na niego prawie 29% wszystkich zachorowań na nowotwory. Jest też główną przyczyną zgonów kobiet po 35. roku życia.

W Polsce każdego roku nowotwór ten wykrywany jest u prawie 16 tys. kobiet, spośród których ponad 5 tys. umiera. Z danych Eurocare-5 wynika, że pięcioletnie przeżycie uzyskuje się w naszym kraju u 71,6% pacjentek. Prognozy zaś wskazują, że w ciągu najbliższej dekady ich liczba w skali roku przekroczy 20 tysięcy.

Dr Janusz Meder podkreśla, że w walce z rakiem piersi kluczową kwestią jest właśnie profilaktyka. - Nie ma dziś prostszej i zarazem skuteczniejszej metody ochrony przed zachorowaniem na ten rodzaj nowotworu jak karmienie piersią. Dlatego każda matka, która nie ma innych przeciwwskazań do karmienia dziecka swoim mlekiem, powinna skorzystać z tej metody. Nawet gdyby miało to trwać przez krótki czas - zaznacza specjalista.

Zwraca uwagę, że mleko matki to najlepszy sposób żywienia noworodka - zapewniający mu optymalny stan zdrowia i rozwój - a także cenna korzyść dla samej kobiety. Jednak Polki odchodzą od karmienia piersią.

Dlaczego tak się dzieje?
Jak mówiła nam wcześniej dr Urszula Bernatowicz-Łojko, neonatolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu oraz konsultant kliniczny Banku Mleka Kobiecego działającego przy tamtejszym szpitalu, z jednej strony w Polsce państwo od lat nie podejmuje widocznych działań promujących karmienie piersią. Z drugiej strony młode matki są bombardowane kampaniami promującymi sztuczne mleko.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH