Karetką ze szpitala do szpitala - niemożliwe stanie się możliwe Zapowiadane zmiany umożliwią skorzystanie z pomocy zespołów ratownictwa medycznego na terenie szpitala Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, które pozwolą, pod pewnymi warunkami, na skorzystanie z pomocy zespołów ratownictwa medycznego na terenie szpitala. Obecnie ustawa mówi, że mogą one działać jedynie ”w warunkach pozaszpitalnych”.

Obszar szpitala jest dla zespołów ratownictwa medycznego strefą zakazaną. ”Dyspozytor medyczny nie może wysłać zespołu ratownictwa medycznego do pacjenta szpitala - bez względu na profil tej placówki i status świadczeniobiorcy” - przyznaje MZ i precyzuje, że dotyczy to pacjentów szpitala, ale nie osób odwiedzających czy personelu.

Takie rozwiązanie ma sens. Pacjentami w szpitalach powinien zajmować się szpitalny personel, a nie ratownicy medyczni, którzy mają co robić w innych miejscach. Życie przynosi jednak wiele sytuacji, które nie dają się ująć w modelowe ramy.

Nie doczekał transportu
Np. w połowie września 72-letni mężczyzna z postępującym zawałem czekał 4 godziny na transport między szpitalami. Zmarł. Nie doczekał się przewiezienia ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach do Zgierskiego Centrum Kardiologii Med-Pro.

Lekarz pełniący dyżur w Brzezinach telefonicznie uzgodnił jego przyjęcie na oddział kardiologii interwencyjnej w Zgierzu. W firmie, z którą brzeziński szpital ma podpisaną umowę na usługi transportowe, nie było wolnych karetek specjalistycznych. W innych firmach świadczących podobne usługi, też nie było karetki z lekarzem.

Wszczęto śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania podkreślił, że kluczowe będzie wyjaśnienie prawidłowości działania służb medycznych i ustalenie, czy ewentualne niedociągnięcia pozostają w związku przyczynowym ze śmiercią lub co najmniej nie stwarzały realnego zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Przypominał, że za nieumyślne spowodowanie śmierci grozi kara do 5 lat więzienia.

Podobnych zdarzeń było w ostatnich latach więcej. Odniósł się do nich Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, w piśmie do Ministerstwa Zdrowia. Zaapelował o podjęcie działań mających na celu taką zmianę przepisów regulujących funkcjonowanie transportu sanitarnego, która spowoduje, że nie będzie dochodziło do sytuacji, które mają miejsce obecnie i stwarzają niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjentów szpitalnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH