Kardiolodzy zachęcają - "Zawalcz o swoje serce!"

Odczuwasz rozległy ból w klatce piersiowej promieniujący do szyi i ramion? Nie czekaj! Natychmiast zadzwoń po pogotowie, bo są to objawy typowe dla zawału serca - apelują specjaliści z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK).

PTK wspólnie z Asocjacją Interwencji Sercowo-Naczyniowych, której przewodniczy dr hab. Maciej Lesiak, rozpoczęło na początku listopada ogólnopolską kampanię "Zawalcz o swoje serce!".

Jej celem jest dotarcie do społeczeństwa z informacją jak objawia się zawał serca i zachęcenie do jak najszybszego wezwania pogotowia, gdy do niego dojdzie.

– Chodzi nam o to, by chorzy docierali do ośrodka kardiologii inwazyjnej maksymalnie w ciągu 120 minut od pojawienia się pierwszych objawów zawału. Gdyby tak było, to jestem w stanie zaryzykować twierdzenie, że moglibyśmy uratować 99 proc. spośród nich – powiedział PAP Lesiak.

Jak przypomniał kardiolog, wbrew popularnemu przekonaniu, ostry, kłujący ból z lewej strony klatki piersiowej prawie nigdy nie jest związany z sercem. Typowym objawem zawału jest natomiast rozległy ból w klatce piersiowej, który najczęściej promieniuje ku górze – do ramion, szyi i żuchwy, a czasem rozchodzi się na boki. Może mieć charakter uciskowy – pacjenci mówią, że czują, jakby byli ściskani obręczą, a inni, odwrotnie, czują rozpieranie od wewnątrz. Często towarzyszy temu niepokój, poty.

Wystąpienie tego typu dolegliwości i utrzymywanie się ich dłużej niż 10-15 minut powinno nas skłonić do natychmiastowego wezwania pogotowia, zwłaszcza jeśli jesteśmy w średnim lub starszym wieku i w grę wchodzą takie czynniki ryzyka, jak palenie tytoniu, cukrzyca, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, nadwaga, otyłość oraz obciążenia rodzinne.

– Apelujemy, żeby pacjenci nie jechali własnym transportem, ale korzystali z wyspecjalizowanego transportu medycznego. Nie powinni też czekać do następnego dnia, aby pójść do lekarza rodzinnego i zrobić EKG – podkreślił Lesiak.

Zawał serca – podkreśla kardiolog – jest ciągle zabójcą nr 1 w społeczeństwach cywilizowanych, również w Polsce. Dochodzi do niego, gdy tętnica wieńcowa odżywiająca fragment serca zostanie zamknięta przez skrzeplinę. Wówczas cały obszar, do którego przestaje dopływać krew wraz z tlenem, zaczyna obumierać. Najczęstszą przyczyną zawału są zmiany miażdżycowe w naczyniach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH