Wtorek, 29 lipca 2014 

IGMP/Rynek Zdrowia | 23-08-2012 08:57

Kampania "Nefrotest": liczba dializowanych rośnie o 8-10 proc. rocznie Nefrologia

5 tys. osób w całej Polsce skorzystało już w ramach kampanii "Nefrotest" z bezpłatnych badań krwi w kierunku chorób nerek, organizowanych przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Większość przebadanych ma prawidłowe wyniki, jednak średnio u 8-10 proc. osób poziom kreatyniny i wskaźnik e-GFR przewyższają normy, co może wskazywać na chorobę nerek. Nefrolodzy szacują, że właśnie co 10. Polak może chorować na nerki, choć nie jest tego świadomy. Ogólnopolski patronat naukowy nad akcją sprawuje prof. Marian Klinger, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii. Kampanię wspiera także Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP.

- Schorzenia nefrologiczne rozwijają się podstępnie i na początku choroby nie dają niemal żadnych objawów. Prosty sposób, by wcześnie zdiagnozować chore nerki, to testy diagnostyczne - badanie stężenia kreatyniny we krwi i badanie ogólne moczu. Wczesne wykrycie tych chorób da wielu pacjentom szansę na uniknięcie ostatniej fazy leczenia przewlekłej choroby nerek, czyli dializ i przeszczepu - mówi prof. Marian Klinger.

Specjalista dodaje, że co roku liczba osób dializowanych, ze schyłkową niewydolnością nerek, rośnie w Polsce o 8 do 10 proc. - Wierzę, że ten wzrost można zahamować do maksymalnie 5 proc. Edukacja dotycząca chorób nerek, badania przesiewowe i lepszy dostęp do specjalisty nefrologa w przychodni i w oddziale szpitalnym to jedyna efektywna droga ograniczenia rozmiarów epidemii chorób nerek - dodaje konsultant.

W 2010 r., podczas pilotażowej edycji akcji "Nefrotest" w Świebodzinie (województwo lubuskie), przebadano ponad 800 pacjentów - kilkudziesięciu z nich trafiło do dalszej diagnostyki. Łącznie w 2010, 2011 i 2012 r., w badaniach organizowanych w ramach kampanii "Nefrotest" w Świebodzinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śląskim, Ostródzie, Białymstoku, Legnicy i Pszczynie wzięło udział niemal 5 tys. osób.

 • Nefrotest -Stargard Szczeciński
  Przez 2 dni,podczas których miała być rejestracja telefoniczna,nikt nie odbierał telefonu.Zrobili z Nas idiotów.Ponoć tylko sami znajomi i lekarze dostali się na te darmowe dializy nerek.OSZUŚCI(mam na to dowody)

  ~Elżbieta, 2013-01-22

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Zofia Ulz: powstaje sieć służb ścigających odwrócony łańcuch dystrybucji leków

Rynek farmaceutyczny opanowali przedsiębiorcy, którzy z farmacją mają niewiele wspólnego. Dyktują układy na rynku i prowadzą nielegalny proceder, który pozbawia polskich pacjentów dostępu do leków. Jeśli chcemy zwalczyć patologię, musimy dostosować działanie inspekcji farmaceutycznej do zachowań rynku - ocenia minister Zofia Ulz, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

 • Śląski OW NFZ ma nowego dyrektora?

  On, Nie zgadzam się z przedmówcą: panowie rządzacy województwem mogą sobie czynić takie polityczne ustawki, bo zapewne mają w tym swoje oczywiste interesy....

 • Jak szpitale zarabiają na karach umownych

  x, Szanowni Państwo, Wzór umowy jest integralną częścią Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia a zatem jest znana oferentowi PRZED złożeniem oferty. Pan...

POLECAMY W SERWISACH