Wtorek, 21 października 2014 

IGMP/Rynek Zdrowia | 23-08-2012 08:57

Kampania "Nefrotest": liczba dializowanych rośnie o 8-10 proc. rocznie Nefrologia

5 tys. osób w całej Polsce skorzystało już w ramach kampanii "Nefrotest" z bezpłatnych badań krwi w kierunku chorób nerek, organizowanych przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Większość przebadanych ma prawidłowe wyniki, jednak średnio u 8-10 proc. osób poziom kreatyniny i wskaźnik e-GFR przewyższają normy, co może wskazywać na chorobę nerek. Nefrolodzy szacują, że właśnie co 10. Polak może chorować na nerki, choć nie jest tego świadomy. Ogólnopolski patronat naukowy nad akcją sprawuje prof. Marian Klinger, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii. Kampanię wspiera także Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP.

- Schorzenia nefrologiczne rozwijają się podstępnie i na początku choroby nie dają niemal żadnych objawów. Prosty sposób, by wcześnie zdiagnozować chore nerki, to testy diagnostyczne - badanie stężenia kreatyniny we krwi i badanie ogólne moczu. Wczesne wykrycie tych chorób da wielu pacjentom szansę na uniknięcie ostatniej fazy leczenia przewlekłej choroby nerek, czyli dializ i przeszczepu - mówi prof. Marian Klinger.

Specjalista dodaje, że co roku liczba osób dializowanych, ze schyłkową niewydolnością nerek, rośnie w Polsce o 8 do 10 proc. - Wierzę, że ten wzrost można zahamować do maksymalnie 5 proc. Edukacja dotycząca chorób nerek, badania przesiewowe i lepszy dostęp do specjalisty nefrologa w przychodni i w oddziale szpitalnym to jedyna efektywna droga ograniczenia rozmiarów epidemii chorób nerek - dodaje konsultant.

W 2010 r., podczas pilotażowej edycji akcji "Nefrotest" w Świebodzinie (województwo lubuskie), przebadano ponad 800 pacjentów - kilkudziesięciu z nich trafiło do dalszej diagnostyki. Łącznie w 2010, 2011 i 2012 r., w badaniach organizowanych w ramach kampanii "Nefrotest" w Świebodzinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śląskim, Ostródzie, Białymstoku, Legnicy i Pszczynie wzięło udział niemal 5 tys. osób.

  • Nefrotest -Stargard Szczeciński
    Przez 2 dni,podczas których miała być rejestracja telefoniczna,nikt nie odbierał telefonu.Zrobili z Nas idiotów.Ponoć tylko sami znajomi i lekarze dostali się na te darmowe dializy nerek.OSZUŚCI(mam na to dowody)

    ~Elżbieta, 2013-01-22

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH