Czwartek, 24 kwietnia 2014 

IGMP/Rynek Zdrowia | 23-08-2012 08:57

Kampania "Nefrotest": liczba dializowanych rośnie o 8-10 proc. rocznie Nefrologia

5 tys. osób w całej Polsce skorzystało już w ramach kampanii "Nefrotest" z bezpłatnych badań krwi w kierunku chorób nerek, organizowanych przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Większość przebadanych ma prawidłowe wyniki, jednak średnio u 8-10 proc. osób poziom kreatyniny i wskaźnik e-GFR przewyższają normy, co może wskazywać na chorobę nerek. Nefrolodzy szacują, że właśnie co 10. Polak może chorować na nerki, choć nie jest tego świadomy. Ogólnopolski patronat naukowy nad akcją sprawuje prof. Marian Klinger, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii. Kampanię wspiera także Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP.

- Schorzenia nefrologiczne rozwijają się podstępnie i na początku choroby nie dają niemal żadnych objawów. Prosty sposób, by wcześnie zdiagnozować chore nerki, to testy diagnostyczne - badanie stężenia kreatyniny we krwi i badanie ogólne moczu. Wczesne wykrycie tych chorób da wielu pacjentom szansę na uniknięcie ostatniej fazy leczenia przewlekłej choroby nerek, czyli dializ i przeszczepu - mówi prof. Marian Klinger.

Specjalista dodaje, że co roku liczba osób dializowanych, ze schyłkową niewydolnością nerek, rośnie w Polsce o 8 do 10 proc. - Wierzę, że ten wzrost można zahamować do maksymalnie 5 proc. Edukacja dotycząca chorób nerek, badania przesiewowe i lepszy dostęp do specjalisty nefrologa w przychodni i w oddziale szpitalnym to jedyna efektywna droga ograniczenia rozmiarów epidemii chorób nerek - dodaje konsultant.

W 2010 r., podczas pilotażowej edycji akcji "Nefrotest" w Świebodzinie (województwo lubuskie), przebadano ponad 800 pacjentów - kilkudziesięciu z nich trafiło do dalszej diagnostyki. Łącznie w 2010, 2011 i 2012 r., w badaniach organizowanych w ramach kampanii "Nefrotest" w Świebodzinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śląskim, Ostródzie, Białymstoku, Legnicy i Pszczynie wzięło udział niemal 5 tys. osób.

 • Nefrotest -Stargard Szczeciński
  Przez 2 dni,podczas których miała być rejestracja telefoniczna,nikt nie odbierał telefonu.Zrobili z Nas idiotów.Ponoć tylko sami znajomi i lekarze dostali się na te darmowe dializy nerek.OSZUŚCI(mam na to dowody)

  ~Elżbieta, 2013-01-22

DODAJ KOMENTARZ

W życiu kobiety nie ma dobrego czasu na otyłość

Otyłość jest poważnym problemem na każdym etapie życia kobiety: od małej dziewczynki po panią w wieku menopauzalnym. Zadaniem lekarzy rodzinnych, pediatrów, ginekologów, endokrynologów - jest wskazywać kobietom bliższe i dalsze konsekwencje otyłości - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety oraz Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii KZK, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

  ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

 • Dobrze zarządzajmy sporem

  Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.