Kamienie nerkowe częstsze u chorych z zespołem metabolicznym

Chorym z nadciśnieniem tętniczym, otyłością, cukrzycą typu 2 i z hiperlipidemią - składowymi zespołu metabolicznego - często towarzyszą kamienie nerkowe. Choć problem ten znany jest od dawna, to niewiele wiadomo na temat częstości występowania kamicy nerkowej u chorych z nowo rozpoznanym zespołem metabolicznym w dużej populacji osób "zdrowych", wcześniej niebadanych.

Istotę tego problemu w krajach o wysokim statusie społeczno-ekonomicznym pokazują dane epidemiologiczne ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zespół metaboliczny stwierdza się blisko u ¼ mężczyzn i kobiet.
 
Aby ocenić współwystępowanie kamicy nerkowej i zespołu metabolicznego w dużej populacji, koreańscy naukowcy z Asan Medical Center przeprowadzili retrospektywne badanie przekrojowe na ogromną skalę z udziałem blisko 35 tys. pacjentów, którzy w 2006 roku przeszli rutynowe badania lekarskie w Asan Medical Center.

Poza pomiarem parametrów antropometrycznych (wzrost, masa ciała i obwód w talii), podstawowymi badaniami krwi, moczu i kału, pacjentom wykonano m.in. EKG, zdjęcie RTG płuc, USG i tomografię komputerową brzucha.

Obecność kamieni nerkowych stwierdzono u 2,4% badanych, podczas gdy zespół metaboliczny zdiagnozowano u blisko 14% pacjentów. Wskaźnik ryzyka (OR) wystąpienia kamicy nerkowej u chorych z zespołem metabolicznym wynosił 1,25, zaś u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym 1,47 w porównaniu z osobami bez nadciśnienia.

Wyniki dodatkowych analiz wykazały, że ryzyko posiadania kamieni nerkowych wzrastało wraz z obwodem w talii, jak również wartościami skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego. Do niezależnych czynników ryzyka rozwoju kamieni nerkowych zakwalifikowano: wiek, płeć, nadciśnienie tętnicze i zespół metaboliczny.

W literaturze za istotne czynniki związane z wystąpieniem kamicy nerkowej uznaje się również: rasę, wiek, klimat oraz wykonywany zawód.

Według autorów kamienie nerkowe u chorych z zespołem metabolicznym mogą pojawiać się z powodu zmiany właściwości moczu i jego składu zachodzących w przebiegu tej choroby - zwiększonego poziomu kwasu moczowego i wapnia, mniejszego stężenia cytrynianów oraz niższego pH.

Zmiany te silnie warunkują rozwój środowiska w drogach moczowych sprzyjającego formowaniu się kamieni szczególnie wapniowych i moczanowych.

Zdaniem autorów wyniki tego przekrojowego badania z udziałem - jak podkreślają - ogromnej liczby pacjentów, ukazały współwystępowanie kamieni nerkowych i zespołu metabolicznego jako istotny problem społeczny. W związku z tym rutynowe badanie w kierunku obecności kamieni nerkowych u chorych z zespołem metabolicznym mogłoby odegrać istotną rolę we wcześniejszym wykryciu kamicy, jak również mogłoby doprowadzić do modyfikacji zaleceń żywieniowych w celu prewencji rozwoju kamieni nerkowych w tej grupie chorych.

Oprac.: dr n med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21620546
Association between metabolic syndrome and the presence of kidney stones in a screened population.
Am J Kidney Dis. 2011 Sep;58(3):383-8.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH