Kajetany: pomożemy Rosjanom w utworzeniu nowoczesnej kliniki?

Prezydentowa Anna Komorowska i żona prezydenta Rosji Swietłana Miedwiediewa odwiedziły najnowocześniejszy ośrodek leczenia wad słuchu w Europie. Według dyrektora Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, prof. Henryka Skarżyńskiego, Rosjanie mogliby uzyskać od polskich specjalistów sprzęt – wiele z nowoczesnych urządzeń zostało zaprojektowanych w instytucie – jak i wskazówki dotyczące organizacji ośrodka.

W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą pierwsze damy powitał szef ośrodka prof. Henryk Skarżyński, który przedstawił im informacje o działalności instytutu, jego historii i osiągnięciach.

– Od wielu lat utrzymujemy bardzo ścisłe kontakty z kilkoma ośrodkami w Rosji. Tutaj szkolili się różni specjaliści: lekarze, logopedzi, psycholodzy, którzy zajmują się leczeniem, przeprowadzaniem operacji i rehabilitacją. Byłem w Sankt Petersburgu przed 13-14 laty, przeprowadzałem pierwsze operacje wszczepienia implantów – mówił prof. Skarżyński.

Według jego przypuszczeń, profesorowie z Rosji, którzy towarzyszą pierwszej damie, chcą by podobne centrum powstało w Moskwie oraz rządowego wsparcia dla wprowadzenia programów wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu, głosu i mowy.

Według prof. Henryka Skarżyńskiego, Rosjanie mogliby uzyskać od polskich specjalistów sprzęt – wiele z nowoczesnych urządzeń zostało zaprojektowanych w instytucie – jak i wskazówki dotyczące organizacji ośrodka.

Dyrektor ośrodka dodał, że szczególnie cenne dla rosyjskich lekarzy będzie zapoznanie się z wdrożonym przez ośrodek programem opieki nad pacjentami z implantami na odległość. Obecnie, jak powiedział, pod opieką instytutu jest ok. dwóch tysięcy pacjentów po wszczepieniu implantów.

 W 2009 r. powstała Ogólnopolska Sieć Telerehabilitacji Słuchowej, która ma docelowo obejmować 20 ośrodków w kraju. Sieć, dzięki odpowiedniej aparaturze i łączom internetowym, umożliwia pacjentom po wszczepieniu implantów korzystanie z opieki specjalistów z Kajetan w pobliżu miejsca zamieszkania.

Prof. Skarżyńskiemu zdarzyło się już nadzorować przebieg operacji przy pomocy przekazującego obraz telefonu komórkowego, a jeden z zabiegów wszczepiania implantu oglądało jednocześnie 25 tysięcy osób z różnych krajów. Zainstalowane w sali operacyjnej wyposażenie pozwala transmitować obraz wideo w technice 3D.

W październiku 2010 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego Światowego Centrum Leczenia Częściowej Głuchoty. Powstające Centrum ma być sercem światowej otochirurgii, audiologii, foniatrii i rehabilitacji oraz miejscem realizacji innowacyjnych programów badawczych, klinicznych i dydaktycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH